Home WiadomościZ kraju Kraków: premiera adwentowej płyty Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego

Kraków: premiera adwentowej płyty Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego

Redakcja

Pieśni adwentowe i roratnie, mówiące o tęsknocie za Bogiem zawiera nowa plyta Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego zaytyłowana “Gaudete”. Premiera ma miejsce dziś, w III niedzielę Adwentu, zwaną Gaudete czyli “niedzielą radości”.

Osią płyty są utwory i opracowania autorstwa Urszuli Rogali z Warszawy. Autorka zwraca uwagę, że pieśń liturgiczna jest przestrzenią spotkania człowieka z Bogiem, a spotkanie to odbywa się nie w pojedynkę, lecz we wspólnocie wierzących, ktorzy pomimo dzielących ich rożnic. wspólnie uwielbiają Boga.

“W moim odczuciu taki jest kierunek myślenia o muzyce liturgicznej w środowisku skupionym wokół dominikańskich klasztorów i taka wizja pieśni jest przedmiotem poszukiwań mojej twórczości” – zaznacza Rogala.

Maciej Pisiałek, twórca szaty wizualnej albumu zadbał o to, by poszczególne elementy oddawały jego zawartość i nawiązywały do miejsca, w którym powstały nagrania. „Kolorystyka światła została zainspirowana twórczością Jerzego Nowosielskiego. Ciemność, z której wyłania się światło ma symbolizować przyjście Chrystusa” – wskazano na stronie www.liturgia.dominikanie.pl.

Już dziś nową płytę „Gaudete” będzie można nabyć w klasztornych krużgankach krakowskich dominikanów. Fragmentów wszystkich utworów można posłuchać na stronie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego – tam można także zamówić album z wysyłką lub do odebrania w Krakowie.

Nagranie zostało zrealizowane w kościele pw. św. Dominika w Warszawie na Służewie w dniach 20-24 lipca 2020.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

luk / Kraków

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda