Home WiadomościZ kraju Kraków: Rozpoczęcie nowenny miesięcy ku czci bł. Salomei Piastówny

Kraków: Rozpoczęcie nowenny miesięcy ku czci bł. Salomei Piastówny

Redakcja

9 lutego 2018 r. w kościele św. Andrzeja Mszą Świętą z homilią gwardiana krakowskiego klasztoru franciszkanów, o. Piotra Bielenina OFMConv, rozpoczęła się jubileuszowa nowenna dziękczynna za pierwszą polską klaryskę w 750-lecie jej śmierci.

Mówiąc o jubileuszu, metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski, podkreślił, że Polska w XIII w. w dużej mierze dzięki franciszkanom stała się wreszcie chrześcijańska. Sam chrzest w 966 r. był ważnym wydarzeniem, ale aby cały naród stał się chrześcijański potrzeba było jeszcze wieków.

W dużej mierze dokonało się to właśnie w XIII wieku, kiedy powstała wielka sieć parafii i pojawili się franciszkanie i franciszkanki. Franciszkanie, którzy docierali głównie do ludzi biednych, ucząc swoim przykładem życia, na czym polega Ewangelia Chrystusowa i franciszkanki, które właśnie jako klaryski zamknięte w klasztorach wspierały tę wielką akcję rodzenia się prawdziwie chrześcijańskiej Polski – tłumaczy arcybiskup.

Homilii o. Piotra Bielenina na rozpoczęcie nowenny miesięcy ku czci bł. Salomei Piastówny można posłuchać tu:

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda