Home WiadomościZ kraju Kraków: rozpoczęła się nowenna przed uroczystością św. Stanisława

Kraków: rozpoczęła się nowenna przed uroczystością św. Stanisława

Redakcja

Mądrość polega na wsłuchaniu się w głos Boga, który przemawia w ciszy serca – mówił ks. prof. Robert Tyrała w czasie Mszy św. w katedrze na Wawelu, która rozpoczęła nowennę przed uroczystością św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Tegoroczne rozważania w czasie nowenny przed uroczystością św. Stanisława związane będą z historią i misją Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a wygłosi je rektor uczelni ks. prof. Robert Tyrała, który przypomniał, że 8. grudnia przypada 40. rocznica erygowania Papieskiej Akademii Teologicznej.

Papież Bonifacy IX ustanowił wydział teologiczny na Akademii Krakowskiej 11 stycznia 1397 r. dla „czci imienia Bożego i rozwoju wiary katolickiej”. – To dzięki tej decyzji sprzed prawie 625 lat fides et ratio tak bardzo złączyły się w krakowskiej wszechnicy – mówił ks. prof. Robert Tyrała podkreślając, że od początku istnienia uczelni jej misją jest ewangelizacja, rozwój nauki i pogłębiania wiary i do tych korzeni należy powracać.

Rektor zwrócił uwagę, że mimo 20 lat nauki w Gnieźnie, Krakowie, i za granicą św. Stanisław nie ukończył studiów. – Ukończył je stając się człowiekiem dojrzałym umysłowo i moralnie, przygotowanym do spełniania zadań, jakie nań włożyła Opatrzność. Można powiedzieć, że formalny dyplom dojrzałości otrzymał w 1253 r. w Asyżu, bo wolał opuścić szkołę z przeświadczeniem, że się wyuczył, niż z tytułem uczoności – mówił ks. Robert Tyrała.

Zaznaczył, że św. Stanisław miał wrodzoną chęć uczenia się, dobrą pamięć, a jego zachowanie było skromne i budzące szacunek. – Był zdolny, ale nie genialny. Własną usilną pracą osiągnął to, czego się podjął przy pomocy Opatrzności lub Bożej łaski – dodawał rektor UPJPII odwołując się do życiorysu zanotowanego przez Jana Długosza, który Stanisława nazywał „człowiekiem uskrzydlonym”.

– Pogłębiał wiedzę, ale rozwijał w sobie wiarę. Wszystko to oddając się opatrzności Boga i dla Jego chwały – mówił ks. prof. Robert Tyrała pytając profesorów i studentów uczelni czy to nie powinno być w życiu najważniejsze. Rektor UPJPII zwrócił uwagę, że św. Stanisław dał fundament do misji Kościoła w Polsce, bo wierzył, że sprawy Boże zakryte są przed mądrymi i roztropnymi, a Bóg je objawia prostaczkom. – Mądrość polega na wsłuchaniu się w głos Boga, który przemawia w ciszy serca – podkreślał Ksiądz Rektor zwracając uwagę, że tę misję kontynuuje dziś Uniwersytet Papieski głosząc Ewangelię Jezusa na różne sposoby – począwszy od teologii, poprzez historię i filozofię, aż po dziennikarstwo.

pra / Kraków
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda