Home Wiadomości Kraków: uroczystości 70 – lecia powstania Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców

Kraków: uroczystości 70 – lecia powstania Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców

Redakcja

Z udziałem o. Paula Voisina CR, przełożonego generalnego Zgromadzenia Zmartwychwstańców odbyły się 21 kwietnia w Krakowie główne uroczystości 70-lecia powstania Polskie Prowincji Zmartwychwstańców. – Członkowie zgromadzenia powinni wciąż być ludźmi w drodze. Powinniśmy używać swoich darów i talentów tworzenia nowych, dobrych czasów – mówił o. Voisin.

Na uroczystości jubileuszowe przybyli przedstawiciele wspólnot zmartwychwstańców m. in. z Ukrainy, Słowacji, Włoch, Austrii i Niemiec, siostry zmartwychwstanki, bracia zewnętrzni zgromadzenia, przedstawiciele innych zgromadzeń w Polsce, dzieci i młodzież oraz członkowie Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea”. Żyje ono charyzmatem zmartwychwstańców w duchu nowej ewangelizacji.

Nawiązując do słów papieża Franciszka, o. Paul Voisin CR powiedział, że rocznica powstania prowincji daje okazję do tego, aby spojrzeć w przeszłość i do tego, aby utwierdzić się w przekonaniu, że członkowie zgromadzenia powinni wciąż być ludźmi w drodze. – Nie powinniśmy paść ofiarą nostalgii za przeszłością, która była bogata w powołania i imponujące osiągnięcia – mówił, dodając, że należy iść naprzód. – Powinniśmy używać swoich darów i talentów tworzenia nowych, dobrych czasów. Abyśmy byli współtwórcami aktywnej, dynamicznej przyszłości naszej wspólnoty zakonnej – wyznał.

Jak podkreślił, misją zgromadzenia jest świadczenie „o mocy zmartwychwstałego Pana tu i teraz”. – Nasz charyzmat nadziei wzywa nas do świętowania naszej przeszłości, do pielęgnowania naszej teraźniejszości, ale także do pracy na rzecz przyszłości. Jako jednostki, jako domy i jako zgromadzenie i jako Kościół – zaznaczył. Zdaniem o. Voisina, w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat świat bardzo się zmienił i to jest też widoczne w Polsce. – Także Kościół Powszechny i nasze zgromadzenie zmieniły się. Dzisiaj możemy patrzeć na minione lata z dumą – wyznał.

Głównym punktem uroczystości była Msza św., sprawowana w kaplicy seminaryjnej zmartwychwstańców. W homilii o. Paul Voisin CR mówił, że wszyscy ludzie są wezwani do tego, aby być świadkami zmartwychwstałego Jezusa. – Świadek to ten, który widzi, który słyszy i doświadcza. Jezus uczynił coś nieprawdopodobnego wracając do życia. My wszyscy jesteśmy świadkami mocy zmartwychwstania– wyjaśniał.

Mszę św. poprzedziło czuwanie modlitewne. Otwarta została także wystawa pt. „To już 70 lat”, prezentująca historię i misję zgromadzenia. Wydarzenie uświetnił koncert zespołu „Pod Budą”.

– Głównym założeniem Prowincji Zmartwychwstańców jest praca duszpastersko – wychowawcza. Dużą wagę przywiązujemy do pracy w parafiach, podejmując odpowiednie dzieła, które w danym miejscu są dziełami koniecznymi. Swoją opieką otaczamy dzieci i młodzież, ponieważ to jest wpisane w nasz charyzmat – powiedział ks. Krzysztof Swół CR, przełożony prowincjalny Zgromadzenia Zmartwychwstańców.

Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, nazywane popularnie zmartwychwstańcami powstało w środowisku polskiej emigracji w 1836 r. Założył je w Paryżu Sługa Boży Bogdan Jański przy współpracy z księżmi Hieronimem Kajsiewiczem i Piotrem Semenenko. Początkowo celem zgromadzenia była praca nad odrodzeniem religijnym i moralnym polskich emigrantów, którzy znaleźli się w Europie Zachodniej po upadku Powstania Listopadowego. W 1880 r. zmartwychwstańcy rozpoczęli pracę na ziemiach polskich. Obecnie w Polsce jest 9 parafii, w których posługuje 167 zmartwychwstańców.

Zgromadzenie jest międzynarodową wspólnotą zakonną obecną w dziewięciu krajach świata. Administracyjnie podzielone jest na trzy prowincje: Ontario-Kentucky, USA i Polskę oraz jeden region- południowoamerykański. Siedzibą Zarządu Generalnego jest Rzym. Do zgromadzenia zmartwychwstańców należy wiele wybitnych postaci. Wśród nich jest również ks. Paweł Smolikowski CR, który należał do pierwszego pokolenia uczniów założycieli. W grudniu 2017 r. papież Franciszek ogłosił dekret o heroiczności jego cnót.

W Centrum Resurrectionis przy ul. ks. Pawlickiego w Krakowie mieści się m.in. Wyższe Seminarium Duchowne Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców, bursa dla studentów im. o. Waleriana Kalinki CR, Fundacja Wspierania Idei Marii Montessori, Katolicka Szkoła Podstawowa Montessori oraz Katolickie Liceum Montessori im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, z którymi współpracują zmartwychwstańcy. Odbywają się tam również sesje naukowe i sympozja, a także spotkania wspólnot katolickich i ruchów.

Za: ekai.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda