Home WiadomościZ kraju Kraków: urodzinowa zbiórka Dzieła Pomocy św. Ojca Pio na kawę dla osób bez domu

Kraków: urodzinowa zbiórka Dzieła Pomocy św. Ojca Pio na kawę dla osób bez domu

Redakcja

We wrześniu mija 17 lat od kiedy zaczęło działać krakowskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Z tej okazji organizacja uruchomiła wirtualną zbiórkę na urodzinową kawę dla osób bez domu.

„Przez sześć dni w tygodniu, każdego ranka częstujemy osoby doświadczające bezdomności gorącą kawą i herbatą. Dla wielu panów i pań bez domu jest to pierwszy kubek czegoś ciepłego w ręku – czasem jedyny w ciągu dnia” – wyjaśniają pomysłodawcy zbiórki.

Zapotrzebowanie jest bardzo duże – miesięcznie wydawanych jest ponad 4000 litrów kawy i herbaty. „Dlatego zapraszamy Cię do wspólnego świętowania i urodzinowego wsparcia naszego dzieła i osób bez domu. W końcu jak powiedział podczas jednego z porannych dyżurów pan Adam: «U Was jest najlepsza kawa w mieście»” – zachęcają pracownicy i wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Zbiórka organizowana jest we wrześniu, gdyż to miesiąc wyjątkowy dla krakowskiej organizacji. 15 września 2004 r. uzyskała ona status organizacji pożytku publicznego, natomiast 23 września obchodzi liturgiczne wspomnienie patrona – św. Ojca Pio. 23 września jest także dniem, w którym zostały otwarte i oddane do użytku dwa Dziełowe Centra Pomocy w latach 2010 i 2013.

Dziś krakowskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio to dwa Centra Pomocy, 12 mieszkań dla osób bezdomnych, dziesiątki tysięcy konsultacji specjalistycznych, tyle samo kąpieli i wizyt w garderobie, a nade wszystko setki historii osób bez domu, które udało się zmienić na lepsze.

– Dzieło pomogło mi stanąć na nogi. Mogę śmiało stwierdzić, że uratowało mi życie. Mam 37 lat, od ponad dwóch lat zachowuję abstynencję od marihuany i jakoś się trzymam. Podjąłem pracę, spłaciłem zaległości finansowe, pozałatwiałem wiele swoich spraw, które zaniedbywałem przez ostatnie lata. Moim marzeniem jest być naprawdę wolnym człowiekiem – przyznaje pan Szymon.

Aby wziąć udział w zbiórce, wystarczy wpłacić datek na facebookowej zbiórce bądź też przekazać darowiznę na konto Bank Pekao SA o nr. 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039 z dopiskiem „urodzinowa kawa – darowizna charytatywna”. Możliwa jest również wpłata poprzez DOTPAY: www.dzielopomocy.pl/konta/dpop1/new/przekaz-darowizne.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio powstało w 2004 r. z inicjatywy Krakowskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów, aby nieść pomoc osobom doświadczającym bezdomności. W dwóch Centrach Pomocy – przy ul. Loretańskiej 11 i ul. Smoleńsk 4 w Krakowie – osoby bezdomne otrzymują kompleksowe wsparcie, w tym pomoc doraźną (możliwość zjedzenia posiłku, wzięcia kąpieli, wymiany odzieży na nową, wyprania odzieży, skorzystania z pomocy medycznej), jak i specjalistyczną (socjalną, zawodową, mieszkaniową, prawną, psychologiczną i duchową).

luk / Kraków

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda