Home WiadomościZ kraju Kraków: Żywa Szopka przy Franciszkańskiej

Kraków: Żywa Szopka przy Franciszkańskiej

Redakcja

Święta Bożego Narodzenia w Krakowie nie mogą obejść się bez tradycyjnej „Żywej Szopki przy Franciszkańskiej”. Dlatego jako franciszkanie z krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, po raz kolejny, podejmujemy się organizowania tego wydarzenia nieprzerwanie od 1992 r.

Obchody rozpoczynają się co roku w Wigilię Bożego Narodzenia w późnych godzinach wieczornych. Życzenia świąteczne składa Arcybiskup Metropolita Krakowski, a następnie zgromadzeni na placu dzielą się opłatkiem. Każdy uczestnik spotkania zostaje zaproszony do wspólnego kolędowania, animowanego przez braci franciszkanów z zespołu „Fioretti”. Wieczór wieńczy Msza Święta – Pasterka – w Bazylice św. Franciszka z Asyżu.

W Boże Narodzenie spotkanie w „Żywej Szopce przy Franciszkańskiej” rozpoczyna się w godzinach popołudniowych. Podczas trwania wydarzenia każdy ma możliwość znalezienia ulubionej atrakcji. Spektakle jasełek, kolędowanie z zaproszonymi zespołami oraz żywe zwierzęta w specjalnie przygotowanych zagrodach to nieodzowne elementy świątecznego czasu w samym centrum Krakowa.

Tradycja przygotowania bożonarodzeniowej szopki sięga aż 1223 r., kiedy we włoskiej miejscowości Greccio św. Franciszek razem ze swoimi braćmi chciał odtworzyć atmosferę narodzin Chrystusa. Za zgodą papieża przygotował żłób, siano oraz sprowadził woła i osła. Zainspirowani tym wydarzeniem, bracia franciszkanie z krakowskiego seminarium w 1992 r. postanowili zorganizować pierwszą tego typu szopkę w Polsce. Inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców i stała się nieodłączną tradycją świąt Bożego Narodzenia w stolicy Małopolski.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda