Krakowskie czwartki ze św. Szymonem z Lipnicy

FOT. Anna DziemskaŚw. Szymon z Lipnicy urodził się w latach 1435-1440 w Lipnicy k/ Bochni , zmarł 18 lipca 1482 w Krakowie. Jest on jednym z patronów Krakowa, Polski i młodzieży akademickiej.

Grób św. Szymona znajduje się w kaplicy św. Szymona, w prawej nawie kościoła O.O. Bernardynów w Krakowie na Stradomiu, przy ul. Bernardyńskiej tuż u podnóża Wawelu.

Każdy czwartek poświęcony jest modlitwom ku czci św. Szymona i prośbom o jego wstawiennictwo.

„Czwartki ze św. Szymonem” od maja do października gromadzą wiernych na adoracji Najświętszego Sakramentu, odmawiany jest Anioł Pański i Różaniec.

O godz. 9.00 i 18.30 odprawiana jest msza święta z nabożeństwem ku czci św. Szymona. Po nabożeństwie wierni czczą relikwie świętego przez ucałowanie.

Szymon z Lipnicy wstąpił do bernardynów po ukończeniu studiów na Akademii krakowskiej ok. 1457 r. Po 1460 roku, przyjął święcenia kapłańskie.

Wybitne zdolności sprawiły, że otrzymywał ważne funkcje , m. in. był delegatem na posie¬dzenie kapituły obserwantów w Pawii oraz kaznodzieją w Katedrze Wawelskiej, chociaż wcześniej funkcję tą pełnili tylko dominikanie.

Biografowie wymieniają takie cechy o. Szymona, jak: umiłowanie samotności, powaga pomimo „ radosnego ducha” surowość dla siebie , pokora, pobożność, ciężka praca.

W lipcu 1842 r. o. Szymon, doglądając chorych zaraził się dżumą i po kilku dniach zmarł w dn. 18 lipca.

Po śmierci pielgrzymi modlili się przy grobie o. Szymona i otrzymywali liczne łaski i cudowne uzdrowienia, które były spisywane w księgach .

W 1567 r. król Władysław IV wysłał do Stolicy Apostolskiej pismo z prośbą beatyfikację o. Szymona z Lipnicy. Pisma do Rzymu w tej sprawie zostały również wysłane przez władze Krakowa, Kazimierza, Kleparza, Wieliczki, Bochni , Lipnicy i Olkusza.

Przed beatyfikacją relikwie o. Szymona spoczywały w trumience w bocznej kaplicy Katedry Wawelskiej. Przy tych relikwiach modlił się król Jan III Sobieski przed wyruszeniem na bitwę pod Wiedniem w 1683.

Jak się przypuszcza, na pomyślne doprowadzenie do skutku beatyfikacji miała wpływ Wiktoria Wiedeńska , bowiem beatyfikacja nastąpiła wkrótce po zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego nad Turkami, tj. 24 lutego 1685 r.

Do kanonizacji św. Szymona przyczynił się cud uzdrowienia Marii Piątek w 1943 r., zatwierdzony przez papieża Benedykta XVI 19 grudnia 2005 r.
Kanonizacja św. Szymona miała miejsce 3 czerwca 2007 w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, w czasie mszy na Placu Świętego Piotra w Watykanie.

Anna Dziemska