Home WiadomościZ kraju Krakowskie obchody Roku Św. Makymiliana

Krakowskie obchody Roku Św. Makymiliana

Redakcja

Rok 2021 w województwie małopolskim jest przeżywany jako Rok Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, który 80 lat temu poniósł śmierć męczeńską w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. W najbliższy piątek oraz sobotę w Krakowie odbędą się uroczystości poświęcone założycielowi „Rycerstwa Niepokalanej”.

8 października o godz. 19.30 w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie zostanie wykonane Requiem KV 626 W. A. Mozarta przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej.

9 października o godz. 16.30 w tej samej świątyni celebrowana będzie uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, ks. abp. Marka Jędraszewskiego.

Święty Maksymilian Maria Kolbe żył w latach 1894-1941. Był franciszkaninem, założycielem największej męskiej wspólnoty zakonnej dwudziestego wieku i twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej w Niepokalanowie k. Warszawy, założycielem ruchu maryjnego pod nazwą „Rycerstwo Niepokalanej”, męczennikiem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

W 1971 roku został wyniesiony na ołtarze, a w 1972 roku odznaczony pośmiertnie Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2011 był Rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego. W uzasadnieniu senatorowie nazwali świętego franciszkanina: „wyjątkową postacią w panteonie wielkich Polaków dwudziestego wieku, symbolem ofiar nazizmu, symbolem trudnych wyborów obecnych w życiu każdego człowieka, obrońcą godności człowieka, wzorcem cnót, autorytetem moralnym, bohaterem o heroicznej odwadze, wychowawcą, społecznikiem, obywatelem świata”. Za świętym Janem Pawłem II nazwali go dodatkowo – „patronem trudnych czasów”.

o. Jan Maria Szewek OFMConv/radiomaryja.pl

Za: Radio Maryja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda