Home WiadomościZ kraju Krzyż Wlkp.: Salwatorianie od półwiecza w Wielkopolsce

Krzyż Wlkp.: Salwatorianie od półwiecza w Wielkopolsce

Redakcja

W niedzielę 16 czerwca 2013 świętowano jubileusz 50-lecia obecności salwatorianów na ziemi krzyskiej. O godzinie 12.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa sprawowana była uroczysta suma jubileuszowo-odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Zadarko, biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i prowincjała polskiej prowincji salwatorianów ks. Piotra Filasa SDS. Uczetniczyli w niej kapłani zakonni i diecezjalni, władze powiatowe, gminne, przedstawiciele oświaty i kultury, służby mundurowe oraz licznie zgromadzeni wierni.

Na zakończenie Mszy Świętej przedstawiciel Rady Parafialnej w podziękowaniach wskazał na wielki wkład, pracę, zaangażowanie, a przede wszystkim działalność duszpasterzy z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, nie tylko w parafii ale i w gminie.

Po sumie wszyscy zgromadzeni z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej przeszli na plac festynowy przy kościele. Przełożony wspólnoty zakonnej ks. Grzegorz Jabłonka ogłosił wyniki Gminnego Konkursu Wiedzy o salwatorianach i historii Krzyża Wlkp., który został przeprowadzony 15 maja br. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Krzyżu Wlkp. Nagrody wręczył bp Krzysztof Zadarko i Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Wiesław Maszewski.

Wyniki Gminnego Konkursu Plastycznnego „Wczoraj i dziś Salwatorianów w moim mieście” przedstawiła Dyrektor M-GOK Katarzyna Waśko, a nagrody laureatom wręczył bp Krzysztof Zadarko, a w imieniu burmistrza Krzyża Wlkp. – pani Halina Wylegała. Następnie zaproszeni goście udali się na obiad, gdy tymczasem przy kościele rozpoczął się Salwatoriański Festyn Parafialny. Podczas Festynu swoje stoiska wystawili m.in.: Salwatoriański Ośrodek Powołań i Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej, a także przeprowadzono sprzedaż ciast, upieczonych przez przedstawicieli grup parafialnych; dochód zostanie przeznaczony na wakacyjne zajęcia dzieci nad jeziorem.

Popołudniu,przy dobrej pogodzie, bawiły się całe rodziny. Były występy artystyczne dzieci i młodzieży. Część koncertową otworzyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Krzyżu Wlkp. pod batutą Mieczysława Sorbala. Półgodzinny koncert w wykonaniu młodych ludzi rozbawił licznie przybyłą publiczność. W utworze pt. „Taki duży, taki mały” z repertuaru zespołu dziecięcego,,Arka Noego” zaprezentowało się Niepubliczne Przedszkole Językowe,,Krecikowo”. Grupa „Biedronki” z Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Krzyżu Wlkp., przygotowana przez panią Justynę Madalińską, zatańczyła do piosenki,,Tęczowy bal”. Również z tej grupy zaśpiewała Magdalena Pyrz, która reprezentowała przedszkole w Powiatowym Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej w Trzciance, w utworze,,To ja”. Przedszkolaki z grupy,,Krasnoludki” zatańczyły do piosenki,,Misia A, misia Be” pod kierunkiem pani Marzeny Świderskiej, wystąpiła także grupa,,Pszczółki” tańcząca do piosenki,,Dziki rytm”, prowadzona przez panią Marię Gierłowską.

Przed zgromadzoną publicznością wystąpił liczący ponad 40 osób chór szkolny ze Szkoły Podstawowej im. BoWiD w Krzyżu Wlkp., prowadzony przez panią Hannę Gapską i Żanetę Mazurkiewicz. Reprezentacja uczennic z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wlkp. zaprezentowała się w układzie tanecznym w areobiku grupowym, przygotowanym przez panią Justynę Kapuścińską. Liceum Ogólnokształcące im. mjr Henryka Sucharskiego w Krzyżu Wlkp. wykazało się ciętym dowcipem w scenkach kabaretowych oraz zdolnościami wokalnymi. Z dedykacją dla salwatorianów wystąpili dwaj raperzy: Andrzej Pankowski i Bartosz Milcarz z Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Krzyżu Wlkp.

Udział w festynie miał również zespół wokalny z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, w składzie Izabela Przybyszewska, Marta Oziemska, Zuzanna Bućkowska i Magdalena Zigenhagen, z gościnnym udziałem Katarzyny Mazur, Katarzyny Czyżewskiej i Adama Czyżewskiego. Zespół wykonał kilka utworów z kręgu poezji śpiewanej i religijnej, wzbudzając wielki aplauz publiczności. Niezapomnianym przeżyciem był występ Szkoły Tańca,,Astra-Luna”, prowadzonej przez Danutę Antosz z Wałcza. Grupa przedszkolna wykonała taniec,,Pirata” i “Hip-Hopu”, grupa szkolna zatańczyła,,Cha-Cha” i,,Hip-Hop”, natomiast grupa gimnazjalna wykonała,,Walc Angielski” i „Cha-Cha”.

Jubileusz uświetnił koncert zespołu,,Dzień Dobry” z Bielska Białej, który czerpie inspiracje z różnych kultur i stylów muzycznych, bazując na akustycznym instrumentarium, stwarzając bogaty i różnorodny repertuar. Artyści dążą do tego, aby ich muzyka podobnie oddziaływała na każdego słuchacza, dlatego to, co grają określają mianem pozytywnej akustycznej fali. Jesienią 2011 r. wystąpili w programie pt.,,Must be the Music” – tylko muzyka, w którym dotarli do półfinału.

Na zakończenie uroczystości wystąpił ks. Grzegorz Jabłonka, który wyraził wolę zorganizowania w przyszłości podobnego przedsięwzięcia, jako cyklicznego, corocznego Festynu Salwatoriańskiego i serdecznie podziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację święta. Z okazji jubileuszu w kościele znajduje się okolicznościowa wystawa, a w “Wieściach Gminnych” ukazał się dodatek o Salwatorianach posługujących w Krzyżu oraz o apostolatach prowadzonych przez polskich salwatorianów, napisany przez ks. Grzegorza Jabłonkę – superiora wspólnoty.

Wkrótce na stronie internetowej parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Krzyżu Wlkp. zostaną zamieszczone zdjęcia z uroczystości jubileuszowych.

Źródło: www.krzyz.sds.pl 

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda