Home WiadomościZ kraju Ks. Grzegorz Kucharski SMA: Centrum Misji Afrykańskich to odpowiedź na potrzeby Polski i Kościoła

Ks. Grzegorz Kucharski SMA: Centrum Misji Afrykańskich to odpowiedź na potrzeby Polski i Kościoła

Redakcja

Pomysł Centrum Misji Afrykańskich zrodził się z potrzeb, które pojawiły się na gruncie polskiego kościoła. Był on również odpowiedzią na powiew rozwijających się prężnie i na niespotykaną nigdzie w Europie skalę, ruchów nowej ewangelizacji – powiedział w rozmowie z Karoliną Gierat z Redakcji Portalowej Radia Maryja ks. Grzegorz Kucharski SMA, dyrektor Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym.

Karolina Gierat: 15 września odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Misji Afrykańskich. Jak będzie wyglądał ten dzień?

Ks. Grzegorz Kucharski: Dzień rozpocznie się uroczystą Mszą św. o godz. 11.00 w Kościele parafialnym pw. Świętego Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym. Właśnie w ten sposób chcieliśmy podkreślić naszą więź z tutejszym Kościołem lokalnym. Po Mszy św. nastąpi przejście do Centrum Misji Afrykańskich, gdzie odbędzie się poświęcenie kaplicy pw. Nawrócenia Świetego Pawła Apostoła oraz całego Centrum. Uroczystościom będzie przewodniczył J.Em. kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski. Później będzie uroczysty obiad. Natomiast 16 września 2018 roku zapraszamy począwszy od godziny 13:00 na dzień otwartych drzwi. Każdy kto nas odwiedzi, będzie mógł zobaczyć wnętrze CMA, jego kaplicę oraz wystrój.

KG: Skąd pomysł na Centrum Misji Afrykańskich?

Ks. GK: Pomysł ten zrodził się przed naszą kapitułą generalną, którą mieliśmy w 2013 r. Był on odpowiedzią na potrzeby dzisiejszych czasów, które pojawiły się w polskim Kościele przede wszystkim za sprawą wyjątkowo prężnych na niespotykaną w Europie skalę wspólnot nowej ewangelizacji i ruchów charyzmatycznych. Z pewnością pomogło nam w tej decyzji nasze już zdobyte doświadczenie w prowadzeniu tego typu ośrodków, które działają w Piwnicznej Zdroju od 2003 roku. Chcemy na raz dzielić się naszym misyjnym doświadczeniem pracy w Afryce, promować misyjny wymiar chrześcijańskiego zaangażowania w Kościele oraz poprzez naszą gościnność i otwartość odpowiadać na aktualne potrzeby wspólnot, które szukają godnego miejsca na spotkania, rekolekcje i formację.

KG: Dlaczego Centrum Misji Afrykańskich powstało właśnie w Borzęcinie Dużym?

Ks. GK: W powojennej historii misjonarze ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich są obecni w Polsce w Borzęcinie Dużym od lat 80-tych oraz w Piwnicznej Zdroju od roku 2003. To właśnie w Borzęcinie Dużym kupiliśmy nasz pierwszy dom. Zdając sobie sprawę z ogromnych potrzeb na tego typu ośrodki rekolekcyjne w stolicy i ogólnie w całej Polsce, wybraliśmy nasze pierwotne położenie do tego, żeby zrealizować nowy projekt w pobliżu Warszawy. To właśnie tutaj potrzeby są największe.

KG: Kto służy w Centrum Misji Afrykańskich? Tylko księża, którzy tutaj pracują, czy pomagają również inne osoby?

Ks. GK: Jednym z pionierskich projektów jeśli chodzi o Stowarzyszenie Misji Afrykańskich jest współpraca księży – misjonarzy oraz misjonarzy świeckich oraz wolontariuszy, którzy wspólnie angażują się w dzieło ewangelizacji i promocji misji w Polsce. Nasi misjonarze świeccy składają przyrzeczenia angażując tym samym ich życie w realizację projektów prowadzonych w Polsce i w Afryce. Wyraża się to na co dzień poprzez ścisłą współpracę z Stowarzyszeniem Misji Afrykańskich, świadectwo życia oraz w pełni świadomy dar z siebie dla Afryki. Chciałbym bardzo aby w Centrum Misji Afrykańskich znaleźli oni również swoje miejsce i poprzez swój wkład promowali nowe formy zaangażowania osób świeckich w życie Kościoła.

KG: Jak można dostać się do centrum? Kto może z niego skorzystać?

Ks. GK: Centrum Misji Afrykańskich znajduje się w Borzęcinie Dużym koło Warszawy. Szczegółowy plan dojazdu, numery telefonów, adres oraz program proponowanych rekolekcji i formacji można znaleźć na naszej stronie internetowej http://www.cma.sma.pl/. Naszym pragnieniem jest aby to nowe Centrum służyło dziełu ewangelizacji i promocji misji w Polsce, by było miejscem rekolekcji, spotkań i konferencji, miejscem, w którym będą prowadzone warsztaty i duchowa formacja, które pomogą uczestnikom w rozwijaniu i pogłębianiu ich relacji z Bogiem i z drugim człowiekiem. Ufamy również, że działalność CMA będzie sprzyjać promowaniu posługi misyjnej oraz wolontariatu osób świeckich na Czarnym Lądzie.

Zapraszamy do nowo otwartego Centrum Misji Afrykańskich grupy parafialne, wspólnoty nowej ewangelizacji, wspólnoty neokatechumenalne, kapłanów grupy młodzieżowe, domowy kościół oraz osoby indywidualne na rekolekcje, spotkania, konferencje, warsztaty i duchową formację.

Mamy też w planach przepiękne projekty formacji małżeństw oraz dzieci i młodzieży, którym chcielibyśmy udostępnić warsztaty językowo-kulturowe.

KG: Czy są w planach jakieś kolejne projekty powiązane z misjami w Afryce?

Ks. GK: Myślę, że tych projektów jest bardzo dużo, bo chcielibyśmy – jest to moje marzenie – żeby Centrum Misji Afrykańskich było skrzyżowaniem dróg między Polską a Afryką. (…) Pan Bóg nam bardzo pobłogosławił. Na przestrzeni 30 lat udało nam się zbudować dwa przepiękne ośrodki rekolekcyjne. Udało nam się „zakotwiczyć” w polskim Kościele. Jesteśmy mile widziani, bardzo dobrze i ciepło przyjmowani z naszymi inicjatywami, z naszym doświadczeniem. Na pewno będzie dużo inicjatyw i projektów, którymi w pewien sposób będziemy chcieli połączyć polski Kościół z Kościołem afrykańskim.

Jednym z nich, który na stałe łączy Centrum Misji Afrykańskich z Afryką i całym światem jest ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu, który powstał dla CMA przy współpracy gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich w pracowni Drapikowski Studio. Ołtarz Adoracji Najświętszego Sakramentu został zaprojektowany w duchu ołtarzy, które powstają dla światowych centrów modlitwy o pokój, w tym i dla tych w Afryce, w projekcie „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Mamy nadzieję, że wkrótce i u nas rozpocznie się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu wraz z modlitwą o pokój i w intencji nowych powołań kapłańskich, misyjnych i zakonnych.

Aktualnie pracujemy również nad projektem budowy domu dla młodych chłopców i dziewcząt dotkniętych albinizmem w Tanzanii, oraz nad wieloma innymi projektami, których nie sposób tutaj wymienić. Chciałbym, również zapraszać do CMA osoby, które są „kluczami” Kościoła afrykańskiego, (…) żeby tutaj w polskim Kościele mówiły o Kościele w Afryce, o jego radościach ale również i o trudach oraz problemach. Możemy się wzajemnie ubogacać i uczyć jedni od drugich przede wszystkim w wymiarze ludzkiej przyjaźni i solidarności.

KG: Dziękuję bardzo za rozmowę.

Ks. GK: Dziękuję bardzo.

Karolina Gierat/RIRM

Za: Radio Maryja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda