Home WiadomościZ kraju Ks. Michał Olszewski SCJ: Odejścia z Kościoła będą nas bolały, ale nie mogą nas przerażać

Ks. Michał Olszewski SCJ: Odejścia z Kościoła będą nas bolały, ale nie mogą nas przerażać

Redakcja

Odejścia z Kościoła, zwłaszcza naszych bliskich, będą nas bolały, ale nie mogą nas przerażać. Kościół jest żywym organizmem, w którym mieszka Duch Święty. On nas uzdalnia do zachowania depozytu wiary do samego końca – mówi ks. Michał Olszewski SCJ. Rzecznik Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i twórca grupy medialnej Profeto prowadzi on-line rekolekcje adwentowe „Droga”.

8-odcinkowy cykl wideo-rozważań ks. Michała Olszewskiego SCJ oparty został o Drugi list św. Pawła do Tymoteusza. – Chociaż ubolewam nad każdym odejściem z Kościoła i każde napawa mnie smutkiem, a może nawet lękiem, bo zdarza się, że od wiary odchodzą nasi najbliżsi, to nie może nas to przerażać – mówi ks. Olszewski w kolejnych odcinkach rekolekcji przygotowanych przez portal profeto.pl.

Sercanin przywołuje fragment z Drugiego listu św. Pawła do Tymoteusza, w którym Apostoł Narodów opisuje m.in. porzucenie wiary przez wspólnotę w Azji Mniejszej. „Zdrowe zasady, któreś posłyszał ode mnie, miej za wzorzec w wierze i miłości w Chrystusie Jezusie! Dobrego depozytu strzeż z pomocą Ducha Świętego, który w nas mieszka. (2 Tm 1, 13-14). – To nie z nas jest wierność Kościołowi. To nie z nas jest wierność Ewangelii. Może się to tylko dokonać mocą Ducha Świętego, który jest w nas – mówi ks. Olszewski.

Rzecznik Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i twórca grupy medialnej Profeto zwraca uwagę, że odejścia z Kościoła, zwłaszcza naszych bliskich, będą nas bolały, ale nie mogą nas przerażać. – Kościół nie jest wyłącznie instytucją i zbiorem praw. Kościół jest żywym organizmem – Ciałem Chrystusa, w którym mieszka Duch Święty, który uzdalnia nas do zachowania depozytu wiary do samego końca – mówi kapłan.

Zauważa, że powodem odejść od wiary może być zgorszenie grzechem przedstawicieli Kościoła hierarchicznego – biskupów czy księży. – Nadziei i radości nie może odbierać nam fakt, że dziś jesteśmy świadkami utraty zaufania do instytucji Kościoła – mówi ks. Olszewski i za św. Pawłem zwraca uwagę, że Słowo Boże nie utraci nigdy autorytetu, bo „cały czas ma wielką moc przemawiania, bo jest prawdą o Jezusie z Nazaretu”. – Jeśli Kościół hierarchiczny, którego jestem przedstawicielem, nie nadąża dziś za Duchem Świętym, to On sobie z tym poradzi. Słowo Boże nie zostanie skrępowane żadnymi okolicznościami, bo ma moc samą w sobie – podkreśla Rzecznik Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

Kolejne odcinki rekolekcji „Droga” dostępne są na portalu profeto.pl i w mediach społecznościowych Grupy Profeto. Ostatnie rozważanie oparte o Drugi list św. Pawła do Tymoteusza zostanie opublikowane w Wigilię Bożego Narodzenia.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda