Home WiadomościZ kraju Ks. Michał Olszewski SCJ: Poznać twarz samego Boga to zobaczyć ją w drugim człowieku

Ks. Michał Olszewski SCJ: Poznać twarz samego Boga to zobaczyć ją w drugim człowieku

Redakcja

– Jeśli chcesz wiedzieć, czy wierzysz w imię Jezus i poznałeś twarz samego Boga to zapytaj się, czy widzisz ją w drugim człowieku – mówił ks. Michał Olszewski SCJ w czasie ewangelizacyjnego spotkania z cyklu Projekt ABBA organizowanego przez Profeto, które w środę odbyło się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stadnikach.

W czasie homilii ks. Michał Olszewski SCJ zwrócił uwagę, że praktyki religijne czy uczynki miłosierdzia nie są pomysłem człowieka – to Pan Bóg wychodzi z taką inicjatywą. Człowiek może się na to Boże natchnienie otworzyć, czerpać z tych duchowych owoców pobożnych praktyk i dzielić się nimi z innymi. – Bóg jest zawsze pierwszy. Ale ważne jest to, żebyśmy serce mieli otwarte na Jego natchnienia i żebyśmy nie bali się za nimi podążać – podkreślał sercanin.

Konferencję do czytania ze Starego Testamentu z ubiegłej niedzieli wygłosił ks. Adam Pastorczyk SCJ, który zauważył, że mądrość Boża jest szczególnym projektem Pana Boga, Jego wolą – była wtedy, gdy On wszystko stwarzał. – Mądrość Boża ma w sobie pamięć o stworzeniu, zachowuje w sobie tę pamięć i jest opiekunem stworzenia. – Ona chce, aby stworzenie, które było tak piękne u początku, tę piękność zachowało aż do końca – mówił wicerektor sercańskiego seminarium dodając, że mądrość chce nam powiedzieć o pięknie Boga stwórcy, a także o pięknie, które jest w człowieku. – Ona jest jak Anioł Stróż, opiekun stworzenia, który nie chce, aby człowiek zapomniał kim jest, do czego jest powołany – zaznaczał ks. Pastorczyk i dodawał, że mądrość Boża stawia dziś każdemu człowiekowi pytanie, czy wydaje owoc swojego życia zgodnie z powołaniem, które zostało mu dane.

Ks. Pastorczyk zwrócił uwagę, że mądrość Boża nigdy nie pozostaje w sferze abstrakcji, ale zawsze się ucieleśnia. Pomaga człowiekowi odkryć sens jego życia, pomaga stać mu się tym, do czego został powołany. Najbardziej radykalnym wyrazem mądrości Bożej jest wcielenie Syna Bożego. Jezus pokazuje nam jaką twarz ma mądrość Boża.

Prolog Janowy komentował ks. Michał Olszewski SCJ i zauważył, że ten fragment Ewangelii podaje definicję „dziecka Bożego”, którym jest ten, kto wierzy w Jego imię i kto narodził się z Boga. – Wierzyć w imię Jezus to znaczy przyjąć miłość Ojca i poznać twarz samego Boga – mówił twórca Profeto za papieżem Franciszkiem. – Jeśli chcesz wiedzieć, czy wierzysz w Jego imię i poznałeś twarz samego Boga to zapytaj się, czy widzisz ją w drugim człowieku – dodawał.

Zaznaczył, że nasze dziecięctwo Boże związane jest z poczęciem w Duchu Świętym. Kiedy Jezus począł się z Ducha Świętego pod sercem Maryi, zawiązała się nowa genealogia, w której my także mamy udział. Zwrócił uwagę, że w Kościele rzadko mówi się o chrzcie w Duchu Świętym. W czasie tego doświadczenia nabieramy przekonania, że Bóg jest osobą, że nas kocha; dokonuje się odnowienie wiary, darów i charyzmatów, które Bóg złożył w nas podczas sakramentów chrztu i bierzmowania. – Dzisiaj stajemy przed Panem, który chce nam powiedzieć, że jesteśmy Jego dziećmi – zakończył ks. Olszewski życząc wszystkim takiego doświadczenia w ich życiu.

Całe nabożeństwo można odtworzyć w serwisie YouTube na kanale Profeto: https://www.youtube.com/watch?v=gWkbqsYBQoc

Kolejne spotkanie z cyklu Projekt ABBA odbędzie się w środę 2 lutego.

Projekt ABBA to głoszenie kerygmatu połączone z modlitwą o uzdrowienie organizowane przez Profeto. Jest to kontynuacja ewangelizacyjnych spotkań z cyklu „Serce w Serce z Jezusem”. Tradycja tych ewangelizacyjnych nabożeństw z modlitwą o uzdrowienie sięga Roku Wiary i rekolekcji „Credo” głoszonych w niewielkiej parafii Niskowa k. Nowego Sącza przez ks. Michała Olszewskiego SCJ.

Profeto to nowoczesne środowisko przepowiadania Dobrej Nowiny, z wykorzystaniem zarówno tradycyjnych metod głoszenia Słowa Bożego, jak i nowatorskich rozwiązań multimedialnych. Profeto to portal z codziennymi komentarzami do liturgii Słowa oraz ewangelizacyjne radio nadające tradycyjnie w Małopolsce (na 92.1 FM w Krakowie i 100.3 FM w Limanowej), w systemie DAB+ (m.in. z Sądecczyzny, Bielska-Białej, Wrocławia, Warszawy i Trójmiasta) oraz niezmiennie od 2014 r. w internecie, a także przez aplikację mobilną. Fundacja Profeto prowadzi działalność charytatywną, pomagając osobom w trudnej sytuacji materialnej, wykluczonym społecznie i pokrzywdzonym przemocą (m.in. w tym celu powstaje specjalistyczne centrum pomocy „Archipelag – wyspy wolne od przemocy”). W ramach działalności sekretariatu nowej ewangelizacji Profeto organizuje spotkania modlitewne, różnego rodzaju kursy ewangelizacyjne i rekolekcje. Prowadzi także działalność wydawniczą i promocyjną.

pra / Stadniki
KAI


SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda