Home WiadomościZ kraju Ks. Piotr Skarga na znaczku pocztowym

Ks. Piotr Skarga na znaczku pocztowym

Redakcja

Rok 2012 był Rokiem ks. Piotra Skargi. W wielu miejscowościach Polski w kościołach i instytucjach świeckich miały miejsce uroczystości, sympozja, koncerty, odczyty, projekcje filmu, audycje radiowe, związane z osobą tego zasłużonego dla Kościoła i kultury polskiej kapłana i zakonnika.

Obchody Roku ks. Piotra Skargi były objęte honorowym patronatem abpa Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

„Wydarzenia będą dobrą okazją zarówno do przypomnienia postaci wielkiego kapłana i zakonnika kochającego człowieka i Kościół, jak i uczenia stylu przejrzystości i odwagi w obronie praw Bożych” – napisał przewodniczący Episkopatu w liście do o. Tomasza Kota SJ, przełożonego prowincji wielkopolsko-mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.

W obchodach jubileuszowych uczestniczyli lub wypowiadali się hierarchowie Kościoła, m.in. nuncjusz apostolski w Polsce – abp. Celestino Migliore, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

W samym dniu urodzin ks. Piotra Skargi, 27 września 2012 roku Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy z napisem ROK PIOTRA SKARGI.

Znaczek o wartości 1,55 zł został wydany w nakładzie 300 000 szt. Autorem projektu znaczka jest Kazimierz Bulik. Wraz ze znaczkiem pojawiła się FDC (ang.: First Day Cover – Koperta Pierwszego Dnia Obiegu).

Ks. Piotr Skarga urodził się ur. 2 lutego 1536 w Grójcu, zmarł 27 września 1612 w Krakowie i tam został pochowany w kościele św. Piotra i Pawła.

Jego kryptę grobową nawiedzają licznie turyści i mieszkańcy Krakowa. Modlą się przy trumnie świątobliwego kapłana i składają karteczki z prośbami o jego wstawiennictwo do Boga.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda