Home WiadomościZ kraju Ks. Sławomir Bar CM: głównym zarzutem wiernych jest to, że nas nie ma

Ks. Sławomir Bar CM: głównym zarzutem wiernych jest to, że nas nie ma

Redakcja

„Głównym zarzutem wiernych jest to, że nas nie ma, a plebanie to często oblężone twierdze” – zauważa ks. Sławomir Bar CM. Kapłan ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy od 2,5 roku jest proboszczem parafii św. Wincentego a Pulo w Bydgoszczy.

Jako przedstawiciel jednej z największych wspólnot w całej diecezji został zaproszony przez biskupa Krzysztofa Włodarczyka na spotkanie księży dziekanów, które dotyczyło m.in. prac synodalnych na poziomie Kościoła lokalnego.

Ogólnoświatowe wydarzenie pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, które zostało zainaugurowane w diecezji 16 października, ma wyjątkowy charakter. Po raz pierwszy obejmuje aż trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną. Działania zostały rozłożone w czasie – do października 2023 roku. – Synodalność jest ciągłym odkrywaniem, a także wspólną drogą. Chcemy usłyszeć głos wiernych, którzy są widoczni w parafiach i działają w grupach, ruchach oraz stowarzyszeniach. Także tych, którzy gdzieś się pogubili, odeszli, czy nawet zniechęcili Kościołem. Franciszek wciąż nas zaprasza, by pójść na te peryferie. Mamy prowadzić misję ewangelizacji. Stąd to spotkanie, by jeszcze owocniej koordynować prace pomiędzy diecezją a parafiami – powiedział bp Włodarczyk, który dodał, że jest to nic innego, jak budowanie odpowiedzialności za Kościół.

Jak zauważył ks. dr Marcin Jiers, synod nie jest czymś nowym. Ma pomóc w rozpoznaniu problemów, które będzie można wspólnie rozwiązywać poprzez konkretne działania duszpasterskie. – Pierwszym etapem synodu było wyłonienie koordynatorów parafialnych oraz zaproszenie do udziału w nim wszystkich ludzi ochrzczonych. Także tych, którzy są negatywnie nastawieni do Kościoła. Chodziło również o stworzenie przestrzeni współpracy księży ze wspólnotami, które w parafii już istnieją oraz wyciągnięcie wniosków – mówił dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy, dodając, że etap ten zostanie zamknięty najpóźniej do końca stycznia.

Pomocą ma być także specjalna ankieta synodalna zamieszczona na stronie diecezji. Również tzw. „kolęda”, w czasie której duszpasterze będą mieli okazję do szerszej dyskusji z wiernymi. Zwłaszcza z tymi, którzy świątynie odwiedzają rzadko lub wcale. – Na pewno wybrzmią trudne tematy. Trzeba być otwartym na krytykę. Mamy bardziej słuchać, niż wychodzić z gotowymi programami, które nie przynoszą efektów – dodał ks. dr Jiers. Poszczególne uwagi zostaną zebrane przez wspomnianych koordynatorów parafialnych, a dziekani, po zapoznaniu się z nimi, zaproszą do prac przedstawicieli wszystkich parafii, które należą do danego dekanatu. Jest ich w diecezji 19, zaś parafii ponad 150. – Etap diecezjalny zamkniemy do końca czerwca 2022 roku – podsumował ks. dr Marcin Jiers.

W spotkaniu uczestniczył ks. proboszcz Sławomir Bar CM, którego obecność była w pewnym sensie owocem ubiegłotygodniowej wizyty nowego ordynariusza w parafii św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, gdzie została poświęcona Ogrzewalnia „U Miecia”. – Jestem proboszczem niecałe trzy lata, ale od początku staram się przede wszystkim słuchać moich wiernych. Pomaga mi w tym Rada Parafialna, którą tworzą przedstawiciele wszystkich wspólnot. Kiedy dowiedzieliśmy się o synodzie, razem z księżmi stworzyliśmy radę synodalną. Ułożyliśmy dziesięć pytań, które zadaliśmy m.in. we wspólnocie młodzieży niewierzącej i poszukującej oraz osobom bezdomnym. Zaprosiłem przedstawicieli związków niesakramentalnych oraz grupę osób uzależnionych i ich rodziny – mówił ks. Sławomir Bar CM, dodając, że prawdziwa droga synodalna nie może polegać tylko na zbieraniu suchych danych. – Ona ma pomóc w ożywieniu parafii, Kościoła i przywracaniu aktywności ludzi świeckich. Musimy pokazać, że naszym głównym zadaniem nie jest grabienie liści, sprzątanie świątyni, czy budowanie salek, ale dzielenie się słowem Bożym, szafowanie świętymi sakramentami. To wówczas ludzi mobilizuje i pragną być odpowiedzialni za nasz Kościół – podsumował, wskazując również na docieranie do wiernych poprzez media.

W czasie spotkania biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wręczył również dekret ks. prałatowi Stanisławowi Kotowskiemu, mianując go z dniem 15 listopada dziekanem Dekanatu Bydgoszcz II.

jm / Bydgoszcz
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda