Home WiadomościZ kraju Ks. Waldemar Borzyszkowski SJ: rozwija się kult św. Andrzeja Boboli

Ks. Waldemar Borzyszkowski SJ: rozwija się kult św. Andrzeja Boboli

Redakcja

Św. Andrzej Bobola, Patron Polski to patron jedności i patron na trudne czasy. Nic dziwnego, że w ostatnich latach zaobserwować można rozwój jego kultu. Wzrósł on zwłaszcza w latach pandemii – mówi ks. Waldemar Borzyszkowski SJ, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Dziś, w 20. rocznicę ogłoszenia św. Andrzej Boboli patronem Polski, uroczystościom w narodowym sanktuarium jego imienia przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz.

Jak zaznacza ks. Waldemar Borzyszkowski, właśnie dziś przypada 20. rocznica ogłoszenia św. Andrzeja Boboli Patronem Polski. – Tak się składa, że akurat dziś zostało też ogłoszone zakończenie stanu epidemii w Polsce. Warto przypomnieć, że w czasie trwania tego stanu w naszym sanktuarium odbyło się kilka edycji nowenn do św. Andrzeja Boboli. Właśnie w intencji zakończenia pandemii – informuje kapłan. Jak dodaje, św. Andrzej Bobola jako duszpasterz w Wilnie sam zajmował się chorymi w czasie epidemii i ludzie widzą w nim orędownika.

Już od 7 maja w ramach duchowego przygotowania do dzisiejszej uroczystości trwa nowenna do św. Andrzeja Boboli – o dar jedności i pokoju na Ukrainie i na całym świecie.

W niedzielę 15 maja odbyła się Warszawska Procesja Różańcowa za Polskę. Modlitwa zgromadziła kilkuset uczestników z całego kraju, zwłaszcza mężczyzn zrzeszonych w męskich wspólnotach. Po Mszy św. w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli procesja wyruszyła głównymi ulicami Warszawy na Plac Zamkowy, gdzie nastąpiło jej zakończenie, a następnie Msza św. dziękczynna w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. W procesji niesione były relikwie św. Andrzeja Boboli, za którego wstawiennictwem modlono się w intencji Ojczyzny oraz w intencji wynagradzającej za grzechy przeciwko życiu.

Dziś o godz. 18.00 w uroczystość św. Andrzeja Boboli Patrona Polski, a zarazem w 20. rocznicę ogłoszenia go tym patronem, w Jubileuszowym Roku Ignacjańskim a także w jubileuszowym roku 400. rocznicy święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli, liturgii w sanktuarium przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Homilię wygłosi bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko – praskiej. W uroczystościach uczestniczyć też będzie abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Jak przypomina proboszcz parafii, zachowane w całości relikwie św. Andrzeja Boboli spoczywają na ul. Rakowieckiej w Warszawie od 1938 r. Najpierw umieszczone były w tymczasowej kaplicy przy ówczesnym domu pisarzy przy kolegium. Od 1988 r. znajdują się w nowo wybudowanym kościele, który w 2008 r. ustanowiony został narodowym sanktuarium tego świętego.

Pierwszym kustoszem relikwii był o. Mirosław Paciuszkiewicz SJ, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w latach 1986 – 1995. W tym czasie też powstało Stowarzyszenie Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli. Sanktuarium, którym opiekują się jezuici, szerzy kult św. Andrzeja Boboli we współpracy ze wszystkimi świątyniami, parafiami i organizacjami pod jego wezwaniem, znajdującymi się na terenie Polski. Rozwija ono szczególną współpracę z ośrodkami duszpasterskimi znajdującymi się w miejscach urodzenia (Strachocina, Archidiecezja Przemyska obrządku łacińskiego) i męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli (Janów Poleski, Diecezja Pińska, Białoruś).

Przy sanktuarium od 20 lat działa też muzeum, w którym zgromadzone są pamiątki związane ze św. Andrzejem Bobolą. Inicjatorami powstania muzeum byli o. Aleksander Jacyniak SJ i Ewa Twarowska, poprzednia prezes Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli.

W 2013 r. w związku z 75. rocznicą kanonizacji św. Andrzeja Boboli i sprowadzenia do Warszawy jego relikwii, podczas uroczystości związanych z Dniem Dziękczynienia w Warszawie, po raz pierwszy od czasu wojny relikwie św. Andrzeja Boboli niesione były procesyjnie ulicami Warszawy – z Placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Jak zwraca uwagę ks. Waldemar Borzyszkowski, od tego czasu zaobserwować można wzrost kultu świętego. Kult ten nasilił się zwłaszcza w okresie pandemii, gdy było już możliwe publiczne manifestowanie go. Przybywa pielgrzymów. W czasie od maja do września ubiegłego roku było to średnio od 7 do 10 pielgrzymek autokarowych tygodniowo.

Zdaniem proboszcza, związane jest to z faktem, że św. Andrzej Bobola jest patronem jedności, która zwłaszcza w ostatnich latach w naszej Ojczyźnie jest bardzo potrzebna. Jest to też patron na trudne czasy, w tym – na czas epidemii.

Parafię św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie określić można mianem wspólnoty wspólnot. Jest ich ok. 30. Zrzeszają kilkuset wiernych. To m.in. prężna wspólnota małżeństw, do której należy ok. 40 par, Duszpasterstwo Akademickie DĄB, Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, rozwijająca duchowość ignacjańską czy charyzmatyczna wspólnota Dom w Ramionach Ojca.

Obok parafii działa m.in. Akademia Katolicka w Warszawie – Collegium Bobolanum, czy Jezuickie Centrum społeczne zajmujące się pomocą uchodźcom, obecnie głównie uchodźcom z Ukrainy. W momencie wybuchu wojny przy parafii powstała też spontanicznie grupa organizująca pomoc a obecnie działa też punkt przedszkolny dla ukraińskich dzieci.

Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Wstąpił do jezuitów, w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży w Wilnie, Połocku, Warszawie, Łomży, Pińsku. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Jego gorliwość przyniosła mu określenie „łowcy dusz – duszochwata”. Budziła jednak niechęć wśród wielu ortodoksów. W czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść i miała tragiczny finał. W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i Żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany.

Św. Andrzej Bobola został kanonizowany w 1938 r. przez Piusa XI a w 2002 r. został ogłoszony patronem Polski. W 2007 r. Episkopat nadał kościołowi, w którym znajdują się jego relikwie, tytuł sanktuarium narodowego. Oficjalne ogłoszenie tego tytułu miało miejsce 16 maja 2008 r. podczas uroczystości ku czci świętego.

maj, lk, archwwa.pl / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda