Home WiadomościZ kraju Książka kard. Saraha: Wieczór się zbliża i dzień już się chyli

Książka kard. Saraha: Wieczór się zbliża i dzień już się chyli

Redakcja

„U samych korzeni zapaści Zachodu kryje się kryzys kulturowy i tożsamościowy. Zachód już nie wie, kim jest, ponieważ już nie wie i nie chce wiedzieć, kto go ukształtował, kto go utworzył takim, jakim był i takim, jakim jest. Wiele krajów nie zna dzisiaj swojej historii. To paraliżowanie samego siebie w naturalny sposób prowadzi do upadku, który otwiera drogę nowym cywilizacjom barbarzyńskim”.

Ta wypowiedź kardynała Saraha streszcza zamysł jego trzeciej książki rozmów z Nicolasem Diatem. Proste stwierdzenie: nasz świat stoi nad przepaścią. Kryzys wiary i Kościoła, schyłek Zachodu, zdrada jego elit, relatywizm moralny, niczym nieograniczona globalizacja, nieokiełznany kapitalizm, nowe ideologie, polityczne wypalenie, wypaczenia islamistycznego totalitaryzmu… Nadszedł czas, by postawić bezkompromisową diagnozę. Chodzi o coś więcej niż o analizę wielkiej przemiany naszego świata: uświadamiając powagę kryzysu, przez jaki przechodzimy, kardynał dowodzi, że uniknięcie piekła świata bez Boga, świata bez człowieka, świata bez nadziei, jest możliwe.

Przeprowadzając tę ambitną refleksję, kardynał Sarah pochyla się nad wszystkimi bez wyjątku kryzysami współczesnego świata i udziela ważnej lekcji duchowej: z drogi swego życia człowiek powinien uczynić doświadczenie wznoszenia duszy i dzięki temu, odchodząc z tego życia, będzie stworzeniem wznioślejszym niż u początków drogi.

Kardynał Rovert Sarahh – urodzony w 1945 roku w Gwinei, arcybiskup Konakry (1979–2001); sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów (2001–2010); przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum (2010–2014); od 2014 prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jest wybitną postacią dzisiejszego katolickiego świata.

Nicolas Diatt – pisarz, uznany specjalista od Kościoła katolickiego, jest autorem ważnego opracowania poświęconego Benedyktowi XVI, L’Homme qui ne voulait pas être pape („Człowiek, który nie chciał być papieżem”, wyd. Albin Michel, 2014) oraz książki Czas umierania. Ostatnie dni życia mnichów (Wydawnictwo Sióstr Loretanek, 2018), uhonorowanej we Francji Nagrodą im. kardynała Jean-Marie Lustigera, Wielką Nagrodą Akademii Francuskiej.

Wydawnictwo Sióstr Loretanek opublikowało dotychczas dwie książki wydane wspólnie przez kard. Roberta Saraha i Nicolasa Diata: Bóg albo nic. Rozmowa o wierze (Warszawa 2016) oraz Moc milczenia. Przeciw dyktaturze hałasu (Warszawa 2017). Nakładem Wydawnictwa w 2017 r. ukazała się także książka kard. Roberta Saraha W drodze do Niniwy zawierająca rozważania na Wielki Post.

Więcej informacji na plakacie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda