Home WiadomościZ kraju KSIĄŻKA: Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny

KSIĄŻKA: Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny

Redakcja

Kupując tę książkę, wspierasz odbudowę Ukrainy.

24 lutego 2022 roku oczy całego świata zwróciły się w stronę Ukrainy. Kraj został zaatakowany przez Federację Rosyjską, a Ukraińcom przyszło się zmierzyć z brutalną przemocą. Zamieszczone w niniejszej książce listy z pierwszych stu dni wojny to zapis doświadczeń tych, którzy znaleźli się w dwóch rzeczywistościach: bezsensownego krwawego konfliktu i codzienności wypełnionej dobrem płynącym z tak wielu stron. Nie znajdziemy tu polityki ani opisów wojskowych strategii. Przeczytamy za to o ludziach – zmagających się z wojenną codziennością, odważnych, solidarnych.

Książka zawiera listy z pierwszych stu dni wojny, które pisali mieszkający i pracujący w Ukrainie dominikanie: Jakub Gonciarz OP i Jarosław Krawiec OP.

Stanowią one zapis z życia zwykłych ludzi, a także relacje braci dominikanów mieszkających w różnych klasztorach w Ukrainie. Są głosem i refleksją, że nawet najbrutalniejszym zdarzeniom, towarzyszy dobro, pojawiające się ze strony innych ludzi. W Listach…wybrzmiewa wdzięczność za nie i podkreślenie bezcennej siły wspólnoty oraz modlitwy.

Poruszający wstęp do Listów z Ukrainy napisał Wojciech Surówka OP:

W chrześcijaństwie wszystko zaczyna się od rzeczy małych. Od zwykłego ludzkiego głosu (…). Nie sądziłem jednak, że będę pisał wstęp do książki, która jest relacją z pierwszych stu dni wojny w Ukrainie. Dobrze się jednak stało, że listy naszych braci zostały zebrane w jednym miejscu. Dzięki tej książce możemy przypomnieć sobie, że wojna to nie tylko rzeczywistość wielkiej polityki, ale codzienność ludzi, którzy, okrutnie doświadczani, starają się zachować wiarę w Chrystusa.

W książce zawarte są również przydatne informacje na temat ośrodków niosących pomoc w Ukrainie oraz fotografie obrazujące realia życia w czasie wojny.

W skrócie:

  • listy pisane przez Jakuba Gonciarza OP i Jarosława Krawca OP w czasie pierwszych stu dni wojny w Ukrainie;
  • poruszające obserwacje dotyczące życia zwykłych ludzi w obliczu wojny;
  • ukazanie brutalnej strony wojny, ale także strumieni pomocy, wsparcia i dobra, które jej towarzyszą;
  • podkreślenie roli wspólnoty, solidarności oraz siły wiary i modlitwy, poruszających serca i dających nadzieję, często mimo jej braku;
  • List do Rodziny Dominikańskiej w Ukrainie autorstwa Timothy’ego Radcliffe’a OP;
  • Wstęp autorstwa Wojciecha Surówki OP;
  • informacje na temat ośrodków niosących pomoc w Ukrainie;
  • fotografie obrazujące realia życia w czasie wojny.

Za: www.wdrodze.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda