Home WiadomościZ kraju Książka: Marzena Florkowska, Być prochem w ręku Boga. Ojciec Piotr Rostworowski (1910-1999)

Książka: Marzena Florkowska, Być prochem w ręku Boga. Ojciec Piotr Rostworowski (1910-1999)

Redakcja

Tytuł książki został zaczerpnięty z jednego z listów o. Piotra. To bardzo częste stwierdzenie i jego postawa  w życiu. Pisał „Człowiekowi nakazano obrócić się w proch. Ale być prochem w ręku Boga Żywego to wielka kariera”.

Książka nie jest jednak opowieścią o śmierci, wręcz przeciwnie o życiu i to życiu tak bogatym, niezwykłym i barwnym, ze można by nim obdarzyć niejedną osobę.

Ojciec Piotr Rostworowski był znaczącą osobowością polskiego Kościoła w XX wieku. Urodzony w rodzinie ziemiańskiej, wstąpił do zakonu benedyktynów, by po okresie spędzonym w PRL-owskim więzieniu przejść do życia w surowej regule kamedulskiej, a w ostatnim okresie życia oddać się rekluzji. Dogłębne poznanie jego losów może być cennym źródłem wiedzy o historii Polski XX wieku zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że życie o. Piotra Rostworowskiego niemal dokładnie to stulecie wypełniło. Pozwala na zetknięcie się z dziejami ziemiaństwa polskiego, prześledzenie życia politycznego I wojny światowej, okresu międzywojennego, problematyki okupacji hitlerowskiej, walki państwa z Kościołem w czasach PRL, poznanie mechanizmów systemu sądownictwa lat 60. XX wieku w Polsce oraz przemian lat 80.

O. Piotr Rostworowski jest także symbolem zjawisk w Kościele, zarówno lokalnym, jak i powszechnym, charakterystycznych dla XX wieku. Uczestniczył w odnawianiu życia benedyktyńskiego w Polsce, współtworzył współczesny Tyniec, włączał się w nurt odnowy liturgicznej i edycji Biblii Tysiąclecia, był wizytatorem klasztorów benedyktyńskich w Polsce. W znacznym stopniu przyczyniał się także do zaszczepienia na gruncie polskim nowych ruchów czy wspólnot pojawiających się
w Kościele, jak choćby Focolari czy zgromadzenia małych sióstr Jezusa. Odradzał życie pustelnicze, pełniąc funkcję przeora dwóch czynnych klasztorów kamedulskich w Polsce, a następnie przeora klasztorów włoskich, kolumbijskich i wizytatora eremów kamedulskich w świecie. Pracował także jako konsultor w Kongregacji do spraw Zakonów i Instytutów Świeckich w Watykanie, brał udział w Synodzie biskupów w Rzymie w 1983 roku. Był zaprzyjaźniony m.in. z Prymasem Tysiąclecia kardynałem Stefanem Wyszyńskim i kardynałem Karolem Wojtyłą, a następnie papieżem Janem Pawłem II.

Książka zarówna dla tych, którzy interesują się historia Polski czy Kościoła w XX wieku, dziejami zakonów zwłaszcza benedyktynów i kamedułów, jak i duchowością. Książka zawiera bowiem wiele rozmyślań ojca Piotra z różnych okresów jego życia.

Więcej na: www.kameduli.info

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda