Home WiadomościZ kraju Książka o duchowej drodze Kapelana „Żołnierzy Wyklętych”

Książka o duchowej drodze Kapelana „Żołnierzy Wyklętych”

Redakcja

W Wydawnictwie Instytutu Pamięci Narodowej ukazały się „Refleksje” ks. Władysława Gurgacza SJ, ważna pozycja źródłowa dotycząca najnowszych dziejów jezuitów polskich. Jest to publikowany po raz pierwszy w całości dziennik duchowy jezuity, kapelana działającej w pierwszych latach powojennych na terenie Sądecczyzny Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, skazanego w sfingowanym procesie w Krakowie i straconego przez władze komunistyczne 14 IX 1949 r. „Refleksje” ks. Gurgacza obejmują okres od jego wstąpienia do zakonu jezuitów w 1931 r. w Starej Wsi, do września 1947 r. Zawierają głównie treści biograficzne i obrazują duchową drogę przed przystąpieniem do oddziału podziemia niepodległościowego. Jak piszą wydawcy książki, „Refleksje” o. Gurgacza „dają czytelnikowi możliwość bliższego i głębszego poznania bogatej osobowości tego kapelana Żołnierzy Wyklętych. Z jego zapisków wyłania się obraz jezuity głęboko żyjącego duchowością, wrażliwego na ludzkie cierpienie i piękno natury, człowieka zmagającego się ze sobą w drodze ku dojrzałości, kapłana przeczuwającego rychłą śmierć i tęskniącego za niebem. Aż dziw, że ktoś tak mocno uduchowiony, rzec by można: mistyk czasu wojny, obdarzony pasją i talentem malarskim, stanie się duszpasterzem Wyklętych, kapelanem troszczącym się o dusze żołnierzy”.

Wydanie „Refleksji” opracowanych przez Marię Chodyko, przy współpracy o. Krzysztofa Dorosza SJ, zawiera bogaty materiał ilustracyjny dotyczący autora, fotokopie zdjęć, korespondencji i dokumentów. Tekst został opatrzony szerokim aparatem krytycznym: przypisami, notami wyjaśniającymi, indeksami, ilustracjami. Na początku zostały zamieszczone dwa obszerne wstępy: teologiczny – o. prof. Dariusza Kowalczyka i historyczny – prof. Filipa Musiała. Dzięki temu można lepiej zrozumieć tekst refleksji i autora, jak też szerzej spojrzeć na kontrowersyjną drogę jezuity, który idąc za głosem sumienia oddał swoje życie Bogu i Ojczyźnie.

Więcej informacji o książce i możliwości zakupu: IPN.GOV.PL

Wcześniej historię Władysława Gurgacza SJ opisał IPN w niewielkiej książeczce, którą można przeczytać tutaj w formacie PDF.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda