KSIĄŻKA: Spotkaliśmy Świętych

rafael.plW 1991 roku dwaj polscy misjonarze franciszkańscy pracujący w Peru zostali bestialsko zamordowani przez komunistyczne bojówki. Ich męczeńska śmierć jest świadectwem męstwa oraz całkowitego oddania się Bogu, co stało się przyczynkiem do wyniesienia ich na ołtarze 5 grudnia 2015 roku. O świętości o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka zaświadczają ludzie, którzy ich znali, z nimi żyli i potwierdzają ich niezłomność oraz gorliwość.

Tak o pomyśle przygotowania tej książki napisała jej autorka – Małgorzata Pabis:

„W sierpniu 1991 roku przebywałam na Kalwarii Pacławskiej. 10 sierpnia, w godzinach popołudniowych, pomagałam w sklepiku przy Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. W tle słychać było dźwięki dochodzące z radioodbiornika. I nagle razem z moją przyjaciółką Agatą zamarłyśmy – Radio Watykańskie podało informację, że dwaj franciszkańscy misjonarze w Peru: ojciec Michał Tomaszek i ojciec Zbigniew Strzałkowski zostali zamordowani. Wiadomość szła z ust do ust, a Kalwaria, która przygotowała się do wielkiego sierpniowego odpustu, zamarła… Był płacz, były pytania: dlaczego? Przecież prawie wszyscy znaliśmy ich, żegnaliśmy, kiedy wyjeżdżali na misje do Peru”.

W książce autorka zamieściła wspomnienia rodziny, przyjaciół i bliskich Męczenników. Są tam także świadectwa wymodlonych za ich wstawiennictwem łask.

Zapis wspomnień wzbogacony jest o oryginalną korespondencję franciszkańskich męczenników z rodziną i przełożonymi.
„Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą” (Mt 10,28) – te słowa Ewangelii nadal są aktualne, gdyż dramatyczne prześladowania świadków Chrystusowych trwają, a chrześcijanie wciąż umierają za wiarę.

Szczególnym dodatkiem do książki jest płyta CD z nagraniami pieśni poświęconych męczeństwu oraz listów pisanych przez o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

I na koniec przywołajmy znów kilka słów autorki:

„I wreszcie nadszedł ten dzień, kiedy z Watykanu przyszła radosna wiadomość o podpisaniu dekretu o heroiczności cnót ojca Michała i ojca Zbigniewa. Wkrótce potem pojawiła się data uroczystości. Od razu podjęłam się zadania – zebrania świadectw od osób, które znały Męczenników, bądź od tych, na życie których oni w jakiś sposób wpłynęli. Ich życie wciąż bowiem przynosi owoce. Ja już dziś mogę napisać, że uczyniłam ich dodatkowymi patronami moich synów. Starszy miał już św. Krzysztofa (tak ma na drugie imię) i św. Ojca Pio, bo urodził się w dniu jego wspomnienia. Młodszemu, jako że na chrzcie otrzymał imię Michał, patronuje największy z archaniołów. Teraz – jak ufam – mają dodatkowych pomocników w Niebie”.

Jak napisała Małgorzata Pabis, jej książka nie jest życiorysem ojca Michała i ojca Zbigniewa. Jest to duży zbiór świadectw. „Starałam się porozmawiać z tymi osobami, które w jakiś sposób były blisko franciszkanów, którzy oddali życie w Peru. Mam nadzieję, że każdy kto ją przeczyta, w inny sposób spojrzy na słowa Chrystusa: ” – napisała autorka książki.

Oprawa: Miękka ( wkładka zdjęciowa + płyta CD )
Format: 140 X 200
Stron: 168
Cena: 24,90 zł.

Kupuj na: www.rafael.pl