Home WiadomościZ kraju Księża Marianie: w Borysowie poświęcono kościół pw. Zesłania Ducha Świętego

Księża Marianie: w Borysowie poświęcono kościół pw. Zesłania Ducha Świętego

Redakcja

W sobotę 14 sierpnia w Borysowie arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz poświęcił nowo wybudowany kościół pw. Zesłania Ducha Świętego.

Symboliczne jest, że to uroczyste wydarzenie, na które czekali wierni młodej wspólnoty katolickiej jednego z największych okręgowych ośrodków Białorusi, odbyło się w roku św. Józefa – Opiekuna Kościoła Powszechnego. Wydarzenie to jest naprawdę historyczne dla miasta nad Berezyną, ponieważ do tej pory w Borysowie był tylko jeden kościół, który wciąż pamięta czasy Napoleona. W szybko rozwijającej się młodej części miasta, która jest domem dla wielu katolików, powstał nowy kościół.

W uroczystości poświęcenia uczestniczyli wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej, biskup Jurij Kasabutski, księża, osoby konsekrowane, władze lokalne i wielu wiernych.

Przed wejściem do kościoła procesję duchowieństwa przywitali parafianie, którzy serdecznie pozdrowili arcybiskupa Kondrusiewicza i wręczyli mu symboliczny klucz do nowo wybudowanej świątyni. Honorowy Hierarcha wyraził radość, że czasy, kiedy kościoły na naszej ziemi były zamykane i niszczone przez zbrodnicze władze sowieckie, zmieniły się wraz z czasem odrodzenia się Kościoła, kiedy na Białorusi powstają i otwierane są nowe świątynie. Ze łzami radości w oczach arcypasterz zaprosił wszystkich do wejścia do kościoła: „Z radością wejdziemy do domu Bożego!”

Duch Święty stopniowo i stale zmienia oblicze ziemi białoruskiej. W tym roku poświęcono już drugi kościół dedykowany Duchowi Świętemu w archidiecezji mińsko-mohylewskiej: w styczniu abp Tadeusz Kondrusiewicz poświęcił kościół pw. Ducha Świętego w mińskiej dzielnicy Czyżówka.

Na początku liturgii konsekracji kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego w Borysowie proboszcz Aleksiej Ramanczuk, którego staraniem wybudowano świątynię i upiększono jej otoczenie, opowiedział pokrótce historię jej powstania.

„Wszystko zaczęło się na początku XXI wieku, kiedy kardynał Kazimierz Świątek utworzył w Borysowie nową parafię, której pierwszym proboszczem był „patriarcha” ziemi borysowskiej, ksiądz Józef Pietuszko MIC. Dzięki Bogu, że jest dziś wśród nas obecny ”- powiedział ksiądz Alyaksei. Dodał, że inny były proboszcz, Borysowski ksiądz Aleksander Tarasewicz, który obecnie posługuje w Hiszpanii, dołącza do uroczystości dzięki transmisji na żywo przeprowadzanej przez portal Catholic.by. Kapłan podziękował dwóm innym proboszczom, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju parafii: ks. Adamowi Dynakowi i ks. Władysławowi Lazarowi, który opracował projekt przyszłego kościoła.

Na zakończenie uroczystości skierowano słowa wdzięczności do wszystkich, którzy pomogli w tej szlachetnej sprawie Bożej, a jest to duża liczba ludzi zarówno na Białorusi, jak i za granicą. W szczególny sposób proboszcz zwrócił uwagę na zasługi miejscowego parafianina Józefa Zubowicza, którego wkład zaznaczył pamiątkowy znak przy wejściu do kościoła, a także papieski medal wręczony mu przez arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza.

Rozpoczynając celebrację Mszy św. arcypasterz zapowiedział, że ofiaruje ją za wszystkich, którzy przyczynili się do budowy świątyni i uporządkowania otoczenia wokół niego.

Na początku hierarcha pobłogosławił wodę i pokropił nią ludzi – żywy Kościół Boży, a także mury świątyni stworzonej przez człowieka, która staje się widzialnym domem Bożym, gdzie źródło duchowego przebudzenia wierzący płyną.

W homilii abp Kondrusiewicz zauważył, że dzień konsekracji nowego kościoła w Borysowie jest dniem duchowych narodzin nowego sanktuarium, które staje się domem modlitwy i miejscem spotkania ludzi z Bogiem. „Każda religia ma swoje święte miejsce, w którym ludzie odczuwają bliskość Boga. <…> Dla nas katolików takim miejscem jest kościół, w którym głoszone jest słowo Boże, sprawowana jest Eucharystia i inne sakramenty oraz sprawowana jest miłość” – powiedział arcypasterz.

Przypominając nauczanie Jezusa, że ​​należy czcić Boga w duchu i prawdzie (por. J 4, 19-24), przypomnienie św. Piotra Apostoła, że ​​jesteśmy żywymi kamieniami domu duchowego (por. 1 P 2, 4-9), a także słowa św. Pawła, że ​​jesteśmy świątyniami Ducha Świętego (por. 1 Kor 3, 9-17; 6, 19-20), hierarcha zaproponował rozważanie, na ile dziś chrześcijanom potrzebna jest świątynia.

„Co sprawia, że K​kościół buduje święte miejsce? Liturgiczny akt konsekracji, a także to, co dzieje się po nim: głoszenie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów, zwłaszcza Eucharystii i inne nabożeństwa. W efekcie kościół staje się nie tyle budowlą, co miejscem poświęconym Bogu. <…> W kościele dokonują się czyny nadzwyczajne: ludzie stają się dziećmi Bożymi, chleb i wino przemieniają się w Ciało i Krew Chrystusa, grzesznicy przemieniają się w świętych… Takie wyjątkowe czyny wymagają wyjątkowego miejsca!” Powiedział zasłużony hierarcha.

Dodając, że prawdziwym Kościołem jest Lud Boży, zbudowany z żywych kamieni ludzkich serc, życzył „abyśmy stali się Ludem Bożym, który buduje swoją przyszłość na wartościach Ewangelii i czuje się odpowiedzialny za ewangelizację współczesnego świata. ”

„W historii naszego kraju i całego świata Borysow znany jest ze zwycięstwa nad armią napoleońską nad Berezyną. Jesteśmy pokojowymi ludźmi, ale musimy walczyć z nowym wrogiem zwanym sekularyzmem i relatywizmem moralnym. Nasi przodkowie zwyciężyli pod nikczemnym i nieludzkim reżimem sowieckim, ale czy my wygramy na wolności? Zachowali wiarę i przekazali ją młodemu pokoleniu w czasie prześladowań. Czy w warunkach wolności religijnej będziemy w stanie ją zachować i przekazać kolejnym pokoleniom? Aby to zrobić, musimy wykorzystać duchowe możliwości, jakie da nam nowo wybudowany kościół. Nie tylko cieszymy się jego piękną architekturą, ale poprzez modlitwę i uczestnictwo w sakramentach sami stawajmy się pięknymi duchowo świątyniami Ducha Świętego” – zachęcał wiernych abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Zwracając uwagę, że konsekracja nowego kościoła Borysowa odbywa się w wigilię święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, arcybiskup zakończył homilię krótką modlitwą: „Duchu Święty, któremu poświęcone jest nowe sanktuarium, prowadź nas i pomóż nam wzrastać w świętości, abyśmy mogli budować na ziemi cywilizację miłości, pokoju, spokoju i życia, a na wieczność osiągnąć radość bycia w niebiańskiej Jerozolimie z naszą duchową Matką Maryją”.

Po homilii uczestnicy celebracji modlili się litanią do Wszystkich Świętych, prosząc o ich wstawiennictwo i opiekę. Na jej końcu z wieży świątyni rozbrzmiały dzwony. Pod ich radosnym brzmieniem abp Kondrusiewicz odczytał modlitwę poświęcenia kościoła i ołtarza, po czym wraz z biskupem Kasabutskim namaścił krzyżmem ściany i mensę ołtarza. Świeżo poświęcony ołtarz został przykryty białym obrusem, po czym kobiety i dziewczęta ozdobiły go kwiatami. Na koniec arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz przekazał zapaloną świecę proboszczowi parafii ks. Aleksiejowi, od której ksiądz zapalił świece na ołtarzu, a na nim odbyła się pierwsza eucharystyczna ofiara Chrystusa.

Na zakończenie uroczystości kanclerz kurii archidiecezji mińsko-mohylewskiej kanonik Dmitrij Puhalski odczytał dekret – oficjalny dokument o konsekracji cerkwi w Borysowie.

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda