Home WiadomościZ kraju Kustosz Ziemi Świętej w Polsce

Kustosz Ziemi Świętej w Polsce

Redakcja

W dniach 14 – 16 września 2012 roku przebywał z wizytą w Polsce Kustosz Ziemi Świętej – o. Pierbattista Pizzaballa OFM. Zatrzymał się w Domu Głównym naszej Prowincji (OFM) w Krakowie, gdzie ma swoją siedzibę Komisariat Ziemi Świętej.

Po rozmowach z Komisarzem Ziemi Świętej w Polsce o. Paschalisem Kwoczałą, spotkał się z przedstawicielami zarządów polskich prowincji Zakonu Braci Mniejszych. W spotkaniu uczestniczyli ministrowie prowincjalni: o. Alan Brzyski z Wrocławia, o. Filemon Janka z Poznania i o. Rufin Maryjka; definitor o. Kajetan Kowalski z prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP oraz rektor WSFH w Toruniu o. Bernard Marciniak i dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Informacyjnego w Jerozolimie o. Jerzy Kraj. W jego trakcie omawiano sytuację w Kustodii Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie oraz debatowano na temat kontynuacji i rozwoju współpracy polskich prowincji OFM z Kustodią.

Głównym celem wizyty Ojca Kustosza był udział w II Miechowskich Dniach Jerozolimy. Organizatorem dwudniowych spotkań byli: Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Komisariat Ziemi Świętej w Krakowie, Parafia Grobu Bożego w Miechowie, Gmina i Miasto Miechów oraz Powiat Miechowski.

Jeszcze przed udaniem się do Miechowa o. Pierbattista Pizzaballa wraz z o. Jerzym Krajem oraz o. Paschalisem Kwoczałą – Komisarzem Ziemi Świętej w Polsce udali się do ks. kard. Stanisława Dziwisza. Podczas trwającego blisko 40 minut spotkania Metropolita Krakowski wyraził szczerą wdzięczność Braciom Mniejszym za wszelkie dzieła, które od ośmiu wieków czynią na ziemi uświęconej życiem i działalnością Pana Jezusa, a także powrócił myślami i sercem do pielgrzymki dziękczynnej Archidiecezji Krakowskiej do Ziemi Świętej za dar beatyfikacji Jana Pawła II, której organizatorem był Komisariat Ziemi Świętej w Krakowie.

Kulminacyjnym punktem obecności Ojca Kustosza w Polsce była niedzielna Eucharystia, której przewodniczył Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – ks. kard. Edwin Frederick O’Brien ze Stanów Zjednoczonych. Podczas tej Mszy św. homilię wygłosił Ojciec Kustosz, w której nawiązał do święta Podwyższenia Krzyża. Zauważył, że miechowska replika Grobu Bożego od wieków przypomina pielgrzymom miejsce śmierci, ukrzyżowania i zmartwychwstania Chrystusa. Znak krzyża, obecny w wielu miejscach w Polsce i na świecie, wciąż nie jest akceptowany w takim stopniu jak chcielibyśmy. Jako chrześcijanie możemy połączyć i ofiarować nasze życie z Jego cierpieniem i zmartwychwstaniem. Krzyż zawsze oznacza zwycięstwo życia nad śmiercią – mówił o. Pierbattista , apelując o odważne dawanie świadectwa, wzięcie swego krzyża na Jego Kalwarię. Zachęcał również do odważnych wyborów tego, co jest utożsamiane z krzyżem Jezusa w odróżnieniu od oferty, którą zasypuje nas współczesny świat. Na zakończenie homilii o. Pierbattista Pizzaballa zaprosił wszystkich uczestników na spotkanie za rok w Jerozolimie.

Przed odlotem do Ziemi Świętej Ojciec Kustosz nawiedził jeszcze dwa krakowskie Sanktuaria – Miłosierdzia Bożego oraz bł. Jana Pawła II. Na lotnisku, żegnając się z Komisarzem Ziemi Świętej, wyraził słowa wdzięczności za polską gościnność, a także pragnienie rychłego powrotu do Polski.

Więcej (zdjęcia) na: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda