Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Łaska powołania to wielka radość

Łaska powołania to wielka radość

Redakcja

jasnagora.com2. Kongres Młodych Konsekrowanych rozpoczął się w środę, 23 września na Jasnej Górze. Hasłem przewodnim spotkania są słowa: „Radość konsekracji”, a towarzyszy mu biblijne motto „… aby radość Moja w was była i aby radość wasza była pełna” (J 15, 11). W Kongresie uczestniczy ok. 1 tys. osób reprezentujących 106 zgromadzeń.

Ideą Kongresu jest, aby pośród różnorodności charyzmatów każda młoda osoba konsekrowana doświadczyła i pogłębiła w sobie radość wypływającą z łaski powołania.

Temat Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych został zainspirowany listem okólnym Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego: „Radujcie się …”, wydanym z okazji Roku Życia Konsekrowanego.

Czterodniowy Kongres potrwa do soboty, 26 września. W bogatym programie znalazły się m.in. konferencje, świadectwa, praca w grupach, a także wspólne przeżywanie Liturgii Godzin, Apelu Jasnogórskiego oraz Eucharystii. Przewidziany został również koncert uwielbienia „… aby radość Twoja była w nas” i wieczór adoracji. Prelegentami tegorocznego Kongresu są m.in.: o. Stanisław Przepierski, OP; o. Mateusz Roman Hinc, OFM Cap i o. Augustyn Pelanowski, OSPPE.

„I Kongres Światowy Życia Konsekrowanego odbył się w 2000 roku – wyjaśnia ks. Dariusz Bartocha, salezjanin – W tym roku, w Roku Życia Konsekrowanego, w czasie rozmów, jak ten rok przygotować, jak go przeżywać, przyszedł mi na myśl ten pomysł, by jeszcze raz zwołać Kongres. Powstała grupa młodych zakonników, którzy zaproponowali program. Zgodnie z ideą cały program Kongresu przygotowują sami młodzi dla siebie, nie było tam przełożonych, którzy sterowali, jak to ma wyglądać. Zaproponowano, by hasłem była: ‘Radość konsekracji’, i codziennie próbujemy odnaleźć po pierwsze, gdzie ona jest, po drugie odnaleźć nas samych, a po trzecie, zadać sobie pytanie, co z życiem konsekrowanym w przyszłości. Również sami młodzi zaproponowali formę realizacji tego Kongresu, stąd jest czas na to, żeby posłuchać ekspertów, zaprosiliśmy doświadczonych ludzi, którzy przeżywają swoje życie konsekrowane od wielu lat, jest czas na modlitwę, stąd i Eucharystia i wystawienie Najświętszego Sakramentu, będzie koncert uwielbienia, ale są też spotkania w grupach, moment dzielenia się, moment dyskusji. Myślę, że sporo tego Kongresu odbywa się też w momentach nieformalnych, kiedy np. stoi się w długiej kolejce po posiłek, bo to zderzenie różnorodności życia zakonnego daje szanse na to, żeby rozmawiać, jak jest u was, jak jest u nas, jak siebie postrzegamy”.

„Uważam, że dobrze, że jestem tutaj uczestnikiem, że mogę przebywać w tak wielkiej wspólnocie młodych osób konsekrowanych. Doświadczam radości wszystkich tych osób zgromadzonych, ale można też wiele nauczyć się od tych osób i porównać pracę naszych zgromadzeń, czy nasze życie wspólnotowe – podkreśla br. Konrad Fabin ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich – Radość konsekracji jest nam dana przez Pana Boga. Ten dar jest rozdawany w Kościele przez Ducha Świętego, ale to zależy też od nas, czy my na ten dar się otworzymy i zechcemy go przyjąć”.

*

W czwartek, 24 września, Mszy św. w bazylice jasnogórskiej odprawionej w południe przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystię koncelebrowali m.in.: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów oraz o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

„Poprzez spotkania poświęcone modlitwie i refleksji, poprzez dzielenie się problemami i nadziejami, pragniemy zaświadczyć, że nie jesteśmy uczniami jakiegoś systemu filozoficznego czy ideologicznego, ale mężczyznami i kobietami, którzy przez wiarę doświadczają osobistego spotkania z Chrystusem – podkreślił rozpoczynając Eucharystię abp Wacław Depo – W Nim odkrywamy prawdę o sobie samych, wewnętrzną jedność i uwolnienie się od odbierającego spokój subiektywizmu, który nie szuka woli Boga, lecz siebie i jakiejś pseudo samorealizacji. Chcemy przy sercu Matki i wpatrzeni w Jej oblicze, doświadczyć prostej prawdy, którą Kościół winien jest człowiekowi: jestem kochany przez Boga, radujmy się!”.

W homilii abp Wacław Depo zauważył, że nadal aktualne są wezwania proroka z pierwszego czytania, którego imię tłumaczone jest jako ‘świąteczny’ lub ‘urodzony w święta’. „Nadal ma swoją wagę wezwanie proroka wybrzmiewające na wielorakie sposoby w sercach wielu świętych, jak np. u św. Franciszka – ‘odbuduj mój Kościół’, u św. Jana Bosko – ‘bądźcie radośni i pozwólcie ptakom śpiewać’, u św. Teresy od Jezusa – ‘jestem córką Kościoła’, czy wskazując na św. Teresę od Dzieciątka Jezus – ‘w sercu Kościoła mojej Matki, ja będę miłością’. Kościół ma serce. Te świadectwa wybrane ukazują nam przykład pełnej kościelnej komunii, jaka była w różnych epokach i okolicznościach udziałem założycieli i założycielek. Do tych postaw, przykładów, osoby życia konsekrowanego muszą się nieustannie odwoływać, tak poucza nas św. Jan Paweł II w Vita Consecrata – podkreślił arcybiskup – To jest konieczne, zaznacza papież, aby stawić opór dążeniom odśrodkowym i rozłamowym, dzisiaj szczególnie silnym. Zastanówmy się dobrze nad tymi słowami. Tu nie chodzi tylko o tzw. wrogów i nieprzyjaciół zewnętrznych i tych, którzy nam zagrażają od zewnątrz różnymi falami, ale chodzi o nasze wewnętrzne oddanie się Bogu”.

„Praca na rzecz Kościoła Chrystusowego prowadzona przy zaangażowaniu rożnych charyzmatów i posług jest trudnym zadaniem, ale poprzez łaskę wiary i przylgnięcie osobiste umysłem, sercem, duszą i ciałem do Zbawiciela, jest to misja nadająca sens życiu i zarazem sprawa godna poświęcenia własnego życia” – podkreślił kaznodzieja.

*

W sobotę, 26 września, we Wspomnienie świętych i męczenników życia konsekrowanego, odbędzie się Pielgrzymka wdzięczności Bogu za świętych i męczenników życia konsekrowanego z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę pod hasłem: ‘Świadkowie drogi Perfectae Caritatis’. Eucharystii celebrowanej o godz. 12.15 przewodniczyć będzie abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / es, mn

Więcej na: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda