Home WiadomościZ kraju “Lednica – starsza siostra Wawelu”

“Lednica – starsza siostra Wawelu”

Redakcja

Poświęcenie tablic administracyjnych i odnowienie przeczeń chrzcielnych zakończyło 5 stycznia ceremonię uroczystego nadania urzędowej nazwy: „Pola Lednickie” terenom wokół Bramy Trzeciego Tysiąclecia nad Jeziorem Lednickim.

Miejsce corocznych spotkań chrześcijańskiej młodzieży, które od 15 lat organizuje w tym miejscu Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów w Poznaniu, nosi oficjalnie nazwę „Pola Lednickie” od 1 stycznia 2013 roku. Uroczyste jej nadanie odbyło się 5 stycznia.

Na Lednicę przybył prymas Polski, abp Józef Kowalczyk – który jako metropolita gnieźnieński jest ordynariuszem tego miejsca – a także: ks. prałat Jan Stanisławski, który reprezentował metropolitę poznańskiego, abpa Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele władz państwowych, w tym m. in. wójt gminy Kiszkowo, Tadeusz Bąkowski – na terenie której znajdują się Pola Lednickie.

Pomysłodawca spotkań młodzieży na Lednicy i założyciel Ruchu Lednickiego, dominikanin o. Jan Góra zaznaczył w powitaniu, że „Pola Lednickie, jako samodzielny organizm, służą najwyższym ideałom Ojczyzny i Kościoła, a przede wszystkim wychowaniu polskiej młodzieży”.

„Lednica to starsza siostra Wawelu i jedynie z Wawelem da się ją porównać. Jest to charyzmatyczne miejsce naszej historii, które domaga się trwania i twórczej kontynuacji we współczesnej kulturze. Bez wątpienia bowiem właśnie tu, na Lednicy, mają swoje wspólne źródło polska kultura, polska wiara i polska narodowa tożsamość. Lednica to starsza siostra Wawelu i jedynie z Wawelem da się ją porównać” – mówił o. Góra.

Dominikanin zaznaczył, że „jest to charyzmatyczne miejsce naszej historii, które domaga się trwania i twórczej kontynuacji we współczesnej kulturze”, gdyż – jak podkreślił – „bez wątpienia bowiem właśnie tu, na Lednicy, mają swoje wspólne źródło polska kultura, polska wiara i polska narodowa tożsamość”.

Po odczytaniu stosownych dokumentów, Ksiądz Prymas poświęcił tablice administracyjne z nazwą miejscowości „Pola Lednickie” i poprowadził modlitwę odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych – w nawiązaniu do historycznego znaczenia tego miejsca, gdzie w 966 roku książę Mieszko I miał przyjąć chrzest Polski.

Abp Kowalczyk w słowie skierowanym do zebranych nawiązał też do odbywających się tutaj obecnie ogólnopolskich spotkań młodzieży i przypomniał, że wspierający je od samego początku Jan Paweł II darzył młodych szczególnymi uczuciami.

Na miejscowość Pola Lednickie składa się niezamieszkały obszar należący do Klasztoru Ojców Dominikanów i Domu Zakonnego Ojców Dominikanów w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Lednica 2000, na którym znajduje się Brama III Tysiąclecia.

Z inicjatywą nadania urzędowej nazwy „Pola Lednickie” wystąpiło kilka miesięcy temu Duszpasterstwo Akademickie oraz poznańskie Stowarzyszenie Lednica 2000. Decyzję w tej sprawie rozpatrzyła pozytywnie Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych.

Nowo powstała miejscowość nie stanowi osobnego obrębu ewidencyjnego i będzie położona na obszarze obrębu ewidencyjnego wsi Imiołki.

sz, dominikanie.pl / lednica2000.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda