Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach Diecezja Legnicka: Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego

Diecezja Legnicka: Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego

Redakcja

diecezja.legnica.pl„Bądźcie znakiem Bożej chwały w świecie” – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski do osób konsekrowanych, podczas obchodów święta Ofiarowania Pańskiego.

Do biskupiego miasta przybyło ponad 100 osób – siostry zakonne, bracia i ojcowie ze zgromadzeń męskich oraz świeckie osoby konsekrowane. Spotkanie rozpoczęło się w auli u o. Franciszkanów przy parafii św. Jana Chrzciciela. Tam o g. 11,00 Biskup legnicki wygłosił katechezę o znaczeniu życia konsekrowanego.

„Konsekracja to jest oddanie siebie do dyspozycji Boga, wejście w przestrzeń sacrum, w życie samego Boga. To udział w Bożym życiu” – mówił biskup Zbigniew. Podkreślił, że najdoskonalszym przykładem takiego oddania się Ojcu jest Jezus Chrystus, który do końca wypełnił wolę Ojca, ofiarując swoje życie na krzyżu za zbawienie ludzi.

Biskup Kiernikowski zaznaczył, że pokusą wielu ludzi współczesnych, w tym również duchownych, jest życie według własnych planów i zamierzeń. Człowiek nie potrafi oddać wszystkiego Bogu. Wydaje mu się, że jest samowystarczalny i Boga dopuszcza jedynie do niektórych wymiarów swojego życia. Taka postawa prowadzi do bolesnej konfrontacji z tym, czego człowiek najbardziej się obawia, do świadomości przemijania i śmierci. „Musimy pamiętać, że jako osoby duchowne jesteśmy wezwani nie do konserwacji – czyli zachowania swojego życia i swoich planów, ale do konsekracji, czyli całkowitego oddania się do dyspozycji Boga, na wzór Chrystusa” – mówił Ksiądz biskup.

Taka postawa stawia przez osobami konsekrowanymi konkretne zadanie w świecie współczesnym – wnosić Boga tam, gdzie człowiekowi wydaje się, że Go nie ma, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym. Owocem konsekracji ma być zatem jedność, komunia, wspólnota.

Po katechezie z kościoła św. Jana wyruszyła procesja ze świecami w kierunku katedry. Uczestnicy procesji przeszli też przez Bramę Miłosierdzia. W południe w katedrze odprawiona została Msza św. z udziałem biskupa Marka Mendyka i biskupa seniora Stefana Cichego.

W homilii bp Kiernikowski nawiązując do czytań mszalnych przypomniał, że święto Ofiarowania Pańskiego uświadamia nam, że Bóg bierze w posiadanie nie tylko struktury życia religijnego, ale całego człowieka. W tym właśnie człowieku chce pokazać, że jest obecny w świecie.

„Człowieczeństwo Jezusa w momencie męki i śmierci objawia ludziom światło pośród ciemności. Bóg ukazuje swoje światło tam, gdzie człowiek ogarnięty grzechem myśli, że Boga nie ma” – mówił Kaznodzieja. Największa ciemność ogarnia człowieka wtedy, kiedy doświadcza krzyża, cierpienia, śmierci. „Dlatego Jezus przyjmuje na siebie tę kondycję człowieka, aby go wyzwolić od największego lęku przed śmiercią” – zaznaczył biskup Kiernikowski.

„Ta prawda jest nam potrzebna zwłaszcza dzisiaj. Musimy sobie uświadomić, że kroczymy ku życiu, jeśli kroczymy w światłości Pana. On chce dotrzeć do naszego serca i chce nam powiedzieć – nie lękaj się” – mówił Biskup legnicki.

Na zakończenie, zwracając się do osób konsekrowanych powiedział: „Na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego przyjmijcie tę prawdę i nie dajcie się od niej odwieść, że światło płynie z tego, co ludziom wydaje się ciemnością – z krzyża. Jest to objawienie, które wykracza poza nasze możliwości poznania. Ale to jest jedyna prawda. To jest światło na oświecenie pogan. To jest zwycięstwo Boga w człowieku. Bądźcie świadkami tego”.

Po homilii wszystkie osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby zakonne – czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Zgromadzenia zakonne w diecezji legnickiej

W diecezji legnickiej istnieje 15 żeńskich zgromadzeń i zakonów. Zakonem typowo kontemplacyjnym są Siostry Benedyktynki w Krzeszowie.

Wiele zgromadzeń prowadzi działalność szkolno-wychowawczą: zajmują się dziećmi i młodzieżą. Siostry Elżbietanki w Legnicy i w Bolesławcu prowadzą Dom Dziecka. Siostry Magdalenki w Lubaniu Śl. prowadzą Ognisko Wychowawcze dla dziewcząt z rodzin dysfunkcyjnych. Ochronką dla dzieci zajmują się Siostry Służebniczki Dębickie w Chojnowie.

Opieka zdrowotna i socjalna to kolejny rodzaj posługi. Siostry Elżbietanki prowadzą Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Miłkowie, pracują jako pielęgniarki przy chorych w Chełmsku Śl. w Domu Opieki Społecznej, w Ośrodku Rehabilitacyjnym i Opiekuńczym we Wleniu. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi pracują w Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym Caritas w Jeleniej Górze. Siostry Służebniczki Śląskie w Szklarskiej Porębie pracują, jako opiekunki w prowadzonym przez siebie Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży niepełnosprawnej.

Siostry pełnią ponadto posługę w domach wypoczynkowych i rekolekcyjnych: Siostry Elżbietanki w Krzeszowie, Siostry Boromeuszki Trzebnickie w Szklarskiej Porębie Górnej, Siostry Magdalenki w Jeleniej Górze, Siostry Adoratorki w Bolesławcu.

Siostry Magdalenki od początku istnienia diecezji pracują w Wyższym Seminarium Duchownym i w Legnickiej Kurii Biskupiej, dołączyły do nich Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. Siostry Karmelitanki zajmują się min. posługą w Centrum Formacji Charytatywnej „Caritas” i w Domu Księży Emerytów. Większość sióstr różnych zgromadzeń, skupionych w różnych domach włączonych jest w pracę w parafiach. Podejmują posługę, jako katechetki, zakrystianki, organistki, kucharki.

Na terenie diecezji pełni posługę 6 zgromadzeń męskich. Księża, ojcowie i bracia zakonni zajmują się przede wszystkim prowadzeniem parafii i pracują w duszpasterstwie parafialnym, uczą katechezy, pełnią też funkcję kapelanów szpitalnych. Ojcowie Franciszkanie Konwentualni prowadzą gimnazjum i liceum ogólnokształcące w Legnicy, Salezjanie – liceum ogólnokształcące i bursę dla chłopców w Lubinie. Ojcowie Bonifratrzy w Legnicy prowadzą aptekę.

Relacja z uroczystości na stronie Radia Plus Legnica 

Więcej (zdjęcia) na: www.diecezja.legnica.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda