Home WiadomościZ kraju Legnica: Zakończenie Synodu

Legnica: Zakończenie Synodu

Redakcja

W kościele franciszkanów w Legnicy, w obecności Nuncjusza Apostolskiego abp Celestino Migliore przy bardzo licznym udziale duchownych i świeckich, odbyła się uroczysta Sesja Plenarna na zakończenie I Synodu diecezjalnego, z udziałem zaproszonych gości i członków Synodu. Hasłem Synodu, który rozpoczął się cztery i pół roku temu były słowa: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”.

Sekretarz Generalny Synodu, ks. Bogusław Drożdż, przedstawił jego strukturę organizacyjną oraz podsumował wykonane prace w Komisjach. Biskup Ordynariusz Stefan Cichy przemawiając do zgromadzonych, wyraził wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w przebieg i realizację Synodu, podkreślając wielkie nadzieje jakie z wynikami prac Synodu wiąże diecezja, zwłaszcza w odniesieniu do zaangażowania osób świeckich w życie parafialne. Temu celowi mają służyć między innymi wypracowane dokumenty synodalne podpisane tego dnia przez biskupa legnickiego, a które wejdą w życie 30 kwietnia br. w całej diecezji.

Na zakończenie sesji plenarnej zostały wręczone pamiątkowe dyplomy najbardziej wyróżniającym się parafialnym zespołom synodalnym, wśród których znalazły się franciszkańskie parafie w Kowarach i Szklarskiej Porębie.

Następnie duchowieństwo, osoby konsekrowane i wierni świeccy w uroczystej procesji udali się do katedry legnickiej na Mszę świętą dziękczynną w XX rocznicę powstania diecezji. W wygłoszonej homilii odnosząc się do zakończonego przed Mszą świętą I Synodu abp Migliore zachęcił, aby odważnie podejmować wyzwanie nowej ewangelizacji, jakie stoi przed duszpasterzami i wiernymi. „Ewangelia jest wielkim skarbem, który świat ma odczytać na nowo, musimy otworzyć się na Słowo, aby dokonała się w nas i przez nas przemiana na lepsze. Trzeba nam się modlić, pukać do Jego miłosierdzia, aby Pan nas wysłuchał”.

Wraz z Nuncjuszem Mszę świętą koncelebrowali: bp legnicki Stefan Cichy wraz z bp. pomocniczym Markiem Mendykiem oraz pierwszym bp. legnickim Tadeuszem Rybakiem; abp Marian Gołębiewski, Metropolita Wrocławski, kard. Henryk Gulbinowicz, emerytowany Metropolita z Wrocławia, bp świdnicki Ignacy Dec z bp pomocniczym Adamem Bałabuchem, bp zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt wraz z biskupami seniorami: Adamem Dyczkowskim i Pawłem Sochą, bp. greckokatolicki Włodzimierz Juszczak z Wrocławia, zaproszeni biskupi z Niemiec i Czech oraz prezbiterzy z diecezji legnickiej.

o. Piotr Bielenin

Za: www.zakonfranciszkanow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda