Home WiadomościZ kraju Licheń: 20. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe

Licheń: 20. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe

Redakcja

Prawie 30 tys. osób uzależnionych, ich rodziny oraz przyjaciele uczestniczyli w miniony weekend w 20. Ogólnopolskich Spotkaniach Trzeźwościowych w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Początki licheńskich spotkań trzeźwościowych sięgają początku lat 90. ubiegłego wieku: „Kiedy w marcu 1993 roku wracaliśmy z takich spotkań w Częstochowie na Jasnej Górze, ja byłem wtedy początkującym abstynentem. I tam, na Jasnej Górze, otrzymałem wspaniały dar, który jest ze mną po dziś dzień – odeszła ode mnie chęć picia. Po drugie zobaczyłem tam szczęśliwych ludzi. I wracając z Częstochowy autokarem (…) pomyśleliśmy wtedy, że skoro mamy na terenie naszej diecezji tak wielkie sanktuarium, można byłoby je wykorzystać. Szukając odpowiedniego terminu doszliśmy do wniosku, że sierpień jest miejscem trzeźwości, wiec spróbujemy w ostatnią sobotę lipca takie spotkanie zrobić” – wspomina początki licheńskich spotkań trzeźwościowych ks. Stanisław Kowalski, który od 20 lat jest trzeźwiejącym alkoholikiem.

W tym roku „Mityng pod gwiazdami, jak spotkanie nazywają organizatorzy, ma wyjątkowy wymiar, gdyż został zorganizowany już po raz 20. Zgodnie z przewidywaniami organizatorów, w tym roku przyjechała do Lichenia rekordowa liczba osób – prawie 30 tysięcy. Uczestnicy przybyli niemal z każdego zakątka naszego kraju. Były osoby z Lublina, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Gdańska i Szczecina. Pojawili się także goście z zagranicy: „Moja przygoda z Licheniem to były moje pierwsze dni trzeźwości. 6 lat temu tutaj przyjechałem. Przyjechałem, leżałem na tym wielkim placu, gdzie ludzie opowiadali o sobie, a ja płakałem i zostałem tu do dzisiaj. Przyjeżdżam tutaj z drugą rodziną, gdyż pierwszą przepiłem” – wyjaśnił Radek, który na spotkania trzeźwościowe do Lichenia przyjeżdża z Hamburga.

Tegoroczne Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym rozpoczęły się w piątek, 27 lipca. O godz. 18:00 w kaplicy Trójcy Świętej w dolnej części bazyliki rozpoczął się pierwszy mityng z udziałem Dorosłych Dzieci Alkoholików. W sobotę rano tradycyjnie uczestnicy spotkań wzięli udział w Drodze Krzyżowej alejkami sanktuarium. Oficjalnego otwarcia licheńskich spotkań trzeźwościowych w sobotę przy ołtarzu koronacyjnym, znajdującym się w starej części sanktuarium, wspólnie dokonali: ks. Robert Krzywicki MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz sanktuarium oraz Paweł z Kruszwicy – alkoholik, jeden z inicjatorów licheńskich spotkań trzeźwościowych przed dwudziestu laty. O godz. 14:30 odprawiona została Msza św. w intencji osób, które „odeszły na wieczny mityng” oraz wszystkich zmarłych z rodzin osób uzależnionych. Przewodniczył jej ks. Dariusz Kwiatkowski MIC.

Dla większości z osób, które przybywają do Lichenia, spotkania trzeźwościowe to nieodzowna cześć ich trzeźwego życia: „Lubimy atmosferę tych spotkań. Te spotkania dają nam możliwość spotkania się ze znajomymi z innych grup. Dają nam motywację do trzeźwienia. Widzimy tu dużo ludzi trzeźwych z dużymi okresami trzeźwości. Każdy znajduje coś innego dla siebie” – powiedziała Grażyna z Białogardu.

Osoby uzależnione mogły skorzystać z rozmowy z psychologami oraz terapeutami uzależnień, których do Lichenia na tę okazję przyjechało 50, a w konfesjonałach na wiernych czekało ok. 50 kapłanów. Ponadto swoją pomoc oferowało 100 wolontariuszy, którzy w przeszłości zmagali się  problemem uzależnienia, a teraz sami pragną nieść pomoc potrzebującym: „To jest wielka okazja do podbudowania się duchowego i okazania wdzięczności Matce Bożej za dar trzeźwości. Mam także okazję dzielić się z innymi swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, że można trwać w trzeźwości. Służąc innym wzmacniam swoja postawę trzeźwościową i dzieląc się dostaję taką pozytywną energię od innych ludzi” – powiedział Aleksander, od 20 lat trzeźwiejący alkoholik.

Wśród mityngów, które zorganizowano podczas tegorocznych Licheńskich Spotkań Trzeźwościowych, znalazły się spotkania dla Anonimowych Alkoholików, Krewnych i Przyjaciół Alkoholików, Dorosłych Dzieci Alkoholików, Anonimowych Narkomanów, Anonimowych Hazardzistów, Anonimowych Palaczy, Anonimowych Żarłoków, Dzieci Alkoholików oraz Anonimowych Uzależnionych od Seksu i Miłości. Nowością tegorocznych spotkań były  warsztaty dla osób zadłużonych. Spotkania rozpoczęły się o godzinie 17.00 i trwały do późnej nocy, zaś zorganizowany na placu przed bazyliką mityng AA trwał aż do samego rana, z przerwą na czas wieczornej Eucharystii.

Kulminacyjnym punktem Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu była Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej bp Wiesław Alojzy Mering. W trakcie Mszy św. uhonorowano osoby, które przyczyniły się do utworzenia licheńskich spotkań trzeźwościowych. Każdy z inicjatorów licheńskich spotkań otrzymał pamiątkowy ryngraf z wygrawerowanym wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. ks. Stanisław Kowalski, ks. Stanisław Bogucki MIC, ówczesny przełożony Domu Zakonnego w Licheniu oraz ks. Dariusz Kwiatkowski MIC, pierwszy dyrektor Licheńskiego Centrum Pomoc Rodzinie i Osobom Uzależnionym, który ze spotkaniami trzeźwościowymi związany jest od samego początku ich istnienia. Wierni, którzy nie pomieścili się w licheńskiej bazylice, dzięki ogromnemu telebimowi, mogli uczestniczyć we Mszy św. na trawniku przed świątynią.  Bezchmurne niebo oraz piękna, letnia pogoda sprawiły, że bardzo wiele osób skorzystało z takiej możliwości i uczestniczyło w nabożeństwie, znajdując się na zewnątrz bazyliki.

Robert Adamczyk

Za: www.marianie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda