Licheń: Boże Narodzenie za pasem

Do świąt Bożego Narodzenia pozostały zaledwie dwa tygodnie. W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym rozpoczął się już gorączkowy okres przygotowania do świąt, w trakcie których będziemy celebrować  ponowne przyjście na świat Jezusa Chrystusa.

Jak co roku okres przedświąteczny to w licheńskim sanktuarium czas wytężonej pracy. Wraz z nadejściem grudnia w sanktuarium rozpoczęła się gorączka przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Przed bazyliką Najświętszej Maryi Panny stoją już dwie siedmiometrowe choinki. Na elewacji świątyni zamocowana została także ogromna gwiazda betlejemska, która 24-go grudnia rozbłyśnie blaskiem kilku tysięcy świateł przypominając o mędrcach, którzy podążając za nią doszli do Betlejem, aby oddać hołd nowonarodzonemu Synowi Bożemu.

Tradycyjnie w zachodniej nawie bazyliki będzie znajdowała się drewniana stajenka na wzór tej betlejemskiej. Znajdą się w niej naturalnych rozmiarów figury pasterzy, Maryi i Józefa, a centralnym punkcie w żłóbku – figura małego Jezusa. Przy żłóbku będą czuwały owce, barany, pies, osioł oraz inne zwierzęta. W świątyni nie zabraknie także zielonych choinek pachnących lasem oraz sianka.

Zdaniem ks. Eugeniusza Delikata, rezydenta Domu Zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu Starym, narodzenie Jezusa Chrystusa, które już niedługo na nowo będziemy przeżywać, było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii całej ludzkości, i które wywarło ogromny wpływ na kształt świata, jaki dziś znamy:

„Przez narodzenie Syna Bożego Bóg zadecydował o odkupieniu świata. Jest to moment bardzo przełomowy i zasadniczy, żeby przez narodzenie, potem mękę, śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie odkupić ludzkość i stworzyć jej możliwości uczestniczenia w tej wiecznej chwale Boga, w życiu wiecznym.”

24-go grudnia, punktualnie o godz. 24:00 w licheńskiej bazylice rozpocznie się uroczysta pasterka. Mszę św. będą koncelebrować wszyscy księża z mariańskiego zgromadzenia posługujący w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Po nabożeństwie rozlegnie się dźwięk największego polskiego dzwonu – Maryi Bogurodzicy, który obwieści światu przyjście na świat Jezusa Chrystusa.

W Wigilię księża marianie będą oczekiwać w konfesjonałach na wszystkich, którzy przedświąteczną spowiedź zostawili na ostatnią chwilę. W nawie głównej bazyliki z sakramentu pojednania można będzie skorzystać do godz. 13:00. Od 14:00 do 16:00 kapłani będą spowiadać w kaplicy Serca Jezusowego znajdującej się w kruchcie zachodniej licheńskiej świątyni.

Po raz trzeci do wspólnego uczestnictwa w pasterce zapraszają wiernych siostry anuncjatki ze zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny. Msza św. w kościele pw. Matki Bożej 10. Cnót Ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny w Grąblinie odbędzie się tak jak w latach ubiegłych o godz. 21:00.

25-go i 26-go grudnia wierni będą uczestniczyć w Mszach św., których porządek będzie taki sam, jak w każdą niedzielę.


PORZĄDEK NABOŻEŃSTW

25 grudnia (wtorek)

Bazylika: 10:00, 12:00, 16:00, 18:00

Kościół św. Doroty: 8:30, 10:30, 17:00

Kościół w Grąblinie: 8:00

26 grudnia (środa)

Bazylika: 7:30, 10:00, 12:00, 16:00, 18:00

Kościół św. Doroty: 8:30, 10:30, 17:00

Kościół w Grąblinie: 8:00

 

Robert Adamczyk – Biuro Prasowe Sanktuarium