Home WiadomościZ kraju Licheń: Piesza Pielgrzymka Ludzi Pracy

Licheń: Piesza Pielgrzymka Ludzi Pracy

Redakcja

Kilkaset osób przybyło wczoraj (26 sierpnia) do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym w ramach XXX Jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki Ludzi Pracy z Konina do Matki Bożej Licheńskiej. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania było “Kościół naszym Domem, a Maryja naszą Matką.”

Pątnicy w Licheniu pojawili się po godzinie 15. W imieniu księży marianów, opiekunów licheńskiego sanktuarium, powitał ich ks. Stanisław Kosiorowski, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Licheniu. Podczas powitania zwrócił się do pątników słowami:

“To Bóg nas prowadzi, daje nam każdego dnia łaskę, a Jego Matka się nami opiekuje. Tu, w Licheniu, składajcie Jej swoje dary, dziękczynienia i prośby, a Ona na pewno przed Boży tron zaniesie wszystko.”

O godzinie 16:00 pątnicy wzięli udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej sprawowanej w intencji o wolność i prawdę w naszej Ojczyźnie, której przewodniczył ks. prałat Henryk Włoczewski, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Koninie. W koncelebrze uczestniczyli także: ks. Józef Wysocki, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha oraz ks. Wojciech Kochański z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Koninie, który do zgromadzonych wiernych wygłosił słowo Boże. We Mszy św. uczestniczyły także poczty sztandarowe z zakładów pracy regionu konińskiego.

“Pielgrzymka zrodziła się tuż po stanie wojennym, kiedy ludzie szukali jakiegoś oparcia, wsparcia ze strony Kościoła, modlitwy. Myślę, że te same myśli przyświecają jej dziś i chociaż jest demokracja, ale ona ciągle w bólach się rodzi. Ciągle mamy problemy z właściwym zagospodarowanie wolności: tej osobistej, w zakładzie pracy, wypowiadania się, domagania się sprawiedliwości, sprawiedliwego wynagrodzenia. To jest wszystko ważne dla człowieka dzisiaj.” – wspominał początki pielgrzymki ks. Józef Wysocki.

Po Mszy św. pielgrzymi udali się pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszko, gdzie odmówiona została litania do kapelana “Solidarności”. Odśpiewana została pieśń “Ojczyzno ma”. Na koniec pod pomnikiem zostały złożone kwiaty i znicze. Obchody uświetniła orkiestra dęta Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie.

Pan Andrzej Pawlak z Lichenia w pielgrzymce szedł po raz trzeci:

“Należę do “Solidarności”. Idę niosąc swoje intencje, m.in. o pracę. Grozi nam bezrobocie, zwolnienie z pracy.”

Jego zdaniem dla ludzi pracy z regionu konińskiego ta pielgrzymka jest bardzo ważna, gdyż w ten sposób mogą pokazać, że w dalszym ciągu są ważnym ogniwem w lokalnym społeczeństwie i mają swoje prawa, które często nie są odpowiednio respektowane przez pracodawców.

Organizatorem tegorocznej Pielgrzymki Ludzi Pracy do Matki Bożej Licheńskiej była NSZZ “Solidarność” Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie, Akcja Katolicka oraz Konfraternia im. ks. Jerzego Popiełuszko działające przy parafii św. Wojciecha w Koninie.

Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda