Home WiadomościZ kraju Licheń: Poświęcono Bramę Miłosierdzia

Licheń: Poświęcono Bramę Miłosierdzia

Redakcja

lichen.plW uroczystość Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym poświęcono Bramę Miłosierdzia będącą znakiem zdrojów miłosierdzia, jakie Bóg rozlewa wśród ludzi.

Bramę Miłosierdzia poświęcił ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium. Na początku Mszy św. o godz. 12.00 wierni udali się w uroczystej procesji wielkanocnej na plac przed licheńską bazyliką podążając z figurką Chrystusa Zmartwychwstałego. Tam ks. Kustosz odmówił modlitwę błogosławieństwa i pokropił ją święconą wodą. Na znak zanurzenia się w nieskończoną miłość Boga wszyscy przeszli przez bramę i udali się do świątyni, aby kontynuować modlitwę podczas Najświętszej Eucharystii.

Homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił przewodniczący Mszy św. ks. Wiktor Gumienny MIC. W słowie nawiązał do Ewangelii wg św. Jana , w której Jezus przychodzi po zmartwychwstaniu do uczniów mimo zamkniętych drzwi i mówi do nich „Pokój wam”. Zdaniem homilety jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej przejmujących scen w Ewangelii. Dzięki niej Chrystus pokazuje, jak bardzo ukochał ludzi mimo, iż nawet jego najbliżsi odwrócili się od Niego w chwili jego śmierci.

„Bóg pragnie okazywać nam swoje nieskończone miłosierdzie. Pragnie, abyśmy nigdy nie lękali się stanąć przed Chrystusem, by poprzez spowiedź i wyznanie grzechów mogli uzyskać pokój ducha tu na ziemi, a kiedyś przyszłości osiągnąć go w niebie” – zakończył marianin.

Konstrukcja, którą zaprojektował krakowski rzeźbiarz Władysław Dudek, ma 11 metrów szerokości i 7 metrów wysokości. Składa się z trzech zasadniczych elementów: pierwszy z nich posiada napis „Bóg nasz jest miłosierny” (Psalm 116,5) i symbolizuje Stary Testament. Drugim jest łuk symbolizujący znak pierwszego przymierza Boga z Noem – tęczę, która ukazała się po ustąpieniu potopu. Trzeci element licheńskiej Bramy Miłosierdzia posiada napis „Bądźcie miłosierni jak Ojciec wasz” (Łk 6,36) będący także hasłem Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i jest znakiem Nowego Testamentu. Całość uzupełniają dwa strumienie światła (czerwony i biały) skierowane ku dołowi nawiązujące do promieni znajdujących się na obrazie Jezusa Miłosiernego.

W uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy wiernych. Święto Miłosierdzia Bożego zostało ustanowione przez papieża Jana Pawła II 30 kwietnia 2000, w dniu kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej, za przyczyną której świat dowiedział się wielkiej mocy płynącej z Miłosierdzia Bożego.

Licheń Stary, Robert Adamczyk

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda