Home WiadomościZ kraju Licheń: Rekolekcje kleryków salezjańskich z Lądu n. Wartą

Licheń: Rekolekcje kleryków salezjańskich z Lądu n. Wartą

Redakcja

34 kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego przeżywało w dniach 3-9 lutego rekolekcje formacyjne w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Dla kandydatów przygotowujących się do kapłaństwa był to czas refleksji nad własnym „ja” i rozeznaniem drogi, na którą powołał ich Jezus Chrystus.

Rekolekcje rozpoczęły się w minioną niedzielę, 3 lutego, a zakończyły dziś, 9 lutego. Jak informuje ks. dr Radosław Błaszczyk SDB, uczestniczyli w nich klerycy z czterech polskich inspektorii księży salezjanów: krakowskiej, wrocławskiej, warszawskiej i pilskiej:

„Przeżywamy rekolekcje, które oni będą w przyszłości odprawiać jako kapłani. Każdego dnia rozpoczynamy od uroczystej jutrzni ze słowem wprowadzającym księdza rekolekcjonisty, następnie dopołudniowa godzina katechez, potem jest czas na prywatną refleksję.”

Każdego dnia w trakcie rekolekcji poruszane były zagadnienia istotne z punktu widzenia przyszłej posługi duszpasterskiej kleryków. W poniedziałek rekolektanci zastanawiali się nad misją Kościoła jako wspólnoty słuchającej Boga; we wtorek starali się zgłębić temat wspólnoty jako miejsca przebaczenia i pojednania; środa była dniem, w którym klerycy rozważali modlitwę wspólnoty; czwartek był poświęcony rozważaniom nad życiem Jezusa Chrystusa jako sługi a piątkowym tematem wiodącym była oblubieńcza miłość Boga.

Rozważania na czas rekolekcji przygotował i przeprowadził ks. Łukasz Woźniak, salezjanin na co dzień posługujący w parafii pw. św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi. Zostały one oparte w głównej mierze na doświadczeniach pracy duszpasterskiej rekolekcjonisty. Jak sam przyznał, miały zmierzać do tego, aby wskazać klerykom drogę, którą powinni podążać, aby dorastać do pełni wiary:

„Oparte są one o moje osobiste doświadczenie pracy przez katechumenat pochrzcielny, który wydaje się dzisiaj wobec wielu osób w Kościele rzeczywistością konieczną. Celem jest zachęta do tego, aby każdy z nas osobiście zobaczył swoją dojrzałość chrześcijańską, tzn. czy moje życie człowieka ochrzczonego już jest życiem, w którym daję jakieś znaki wiary wobec świata, aby przyzywać wielu, którzy nie znają Chrystusa”.

Zdaniem ks. Woźniaka charyzmat salezjanów, dany im przez św. Jan Bosko, wskazuje młodych ludzi jako tych, nad którymi księża salezjanie powinni szczególnie się pochylać i których powinni objąć swoją duszpasterską opieką. Jak wyjaśnił, księża salezjańskiego zgromadzenia dostrzegają problemy dzisiejszej młodzieży, które w znacznej mierze wynikają z braku oparcia w rodzinie i najbliższych.

Podczas pobytu w Licheniu klerycy mogli także spędzić czas na zwiedzaniu sanktuarium oraz bazyliki. Odwiedzili ponadto apartamenty papieskie, w których mieszkał Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty w Licheniu w 1999 roku. Jednym z elementów ich pobytu była także pielgrzymka do lasu grąblińskiego, miejsca objawień Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi Sikatce.

Towarzystwo Salezjańskie (Towarzystwo św. Franciszka Salezego) zostało założone w 1859 przez ks. Jana Bosko w celu kontynuowania jego pracy z młodzieżą i dziećmi. Ks. Bosko swoje życie poświęcił najmłodszym, organizując dla nich oratoria (miejsca nauki, zabawy, modlitwy i pracy), a także szkoły dające zawód i szanse dalszej nauki. Dziś salezjanie w dalszym ciągu pracują z młodzieżą w szkołach, oratoriach, świetlicach, domach poprawczych, prowadzą parafie i wyjeżdżają na misje. W Polsce Towarzystwo Salezjańskie funkcjonuje od 1898 roku. W grudniu 1997 na 185 szkół katolickich w Polsce – 31 prowadzili salezjanie. Jednym z bardziej znanych ośrodków salezjańskich w naszym kraju jest klasztor w Lądzie n. Wartą, gdzie zakonnicy posługują od 1921 roku. Obecnie działa tam Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego, w którym klerycy przechodzą formacje przygotowującą do życia zakonnego.

Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda