Home WiadomościZ kraju Licheń: rozpoczęto koncertowanie na największych organach w Polsce

Licheń: rozpoczęto koncertowanie na największych organach w Polsce

Redakcja

Półgodzinne koncerty na największych organach w Polsce rozpoczęły się w miniony poniedziałek, 17 czerwca, w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Muzyczną ucztę dla pielgrzymów przybywających każdego dnia do licheńskiego sanktuarium zapewniać będą studenci i absolwenci akademii muzycznych z Warszawy i Wrocławia.

Koncerty w licheńskiej bazylice to tradycja, która na stałe wpisała się w kalendarz sanktuaryjnych wydarzeń. Każdego roku od czerwca do września studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyjeżdżają do Lichenia, aby szlifując swoje manualne umiejętności sprawiać przyjemność pielgrzymom. Jako pierwszy w tym roku występuje Emanuel Bączkowski z Warszawy, doktorant na tamtejszej Akademii Muzycznej, który na koncerty do Lichenia przyjeżdża od 10 lat: – Przez te lata można zauważyć, że są utwory, które pielgrzymi najbardziej lubią. Myślę, że do tych najciekawszych zaliczają się „Toccata i fuga d-moll” Jana Sebastiana Bacha, ale ponieważ jest to sanktuarium maryjne, więc nie możemy zapomnieć o „Ave Maria” Franciszka Schuberta.

Jak dodał Emanuel Bączkowski, zdarza się, że wykonywane są utwory na specjalną prośbę pielgrzymów, którzy uczestniczą w koncercie: – Pielgrzymi czekają na swoje ulubione, wymarzone utwory i przychodzą, czasami nawet w trakcie gry, ci bardziej odważni i proszą o taki czy inny utwór. Nie zdarzyło mi się nigdy, aby nie móc zrealizować prośby pielgrzymów – wyjaśnił organista.

Dla organistów, w tym dla pana Emanuela, możliwość występu w licheńskiej bazylice jest ogromną nobilitacją i wyróżnieniem. Jego zdaniem na taki stan rzeczy składają się trzy główne czynniki: – Przede wszystkim jest to miejsce święte; po drugie – to największe organy w Polsce; nie możemy też zapomnieć, że organy noszą imię Jana Pawła II – błogosławionego, a za chwilę świętego – zakończył.

Koncerty organowe w licheńskiej bazylice odbywać się będą każdego dnia trzy razy dziennie – o godz. 11.00, 14.00 i 20.00. Każdy z nich będzie trwał około 30 minut. Licheńskie organy noszą imię bł. Jana Pawła II. Ich budowa trwała cztery lata. Projektantem instrumentu jest prof. Andrzej Chorosiński, były rektor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Instrument od podstaw wykonała firma Zych z Wołomina. Składa się on z pięciu części i liczy 157 głosów oraz 12.323 piszczałek. Główna część instrumentu, znajdująca się na chórze nad wejściem do świątyni od strony południowej, waży ok. 50 ton. Największa z piszczałek, które postały w Polsce, Portugalii i Holandii, mierzy niemalże 10 metrów. Cześć z nich została odlana z 90-procentowej cyny.

Organy, przed oddaniem do użytku, zostały poddane ocenie specjalistów. W tym celu powołana została komisja złożona z organistów, dyrygentów, organmistrzów i księży muzykologów z Polski, Niemiec i Włoch. Znawcy organowego brzmienia przyznali, że licheński projekt jest brzmieniowo bardzo nowatorski. Wielką niewiadomą było, jak zachowa się w akustyce bazyliki. Komisja przyznała, że mimo kilkunastosekundowego pogłosu instrument brzmi bardzo czytelnie.

Robert Adamczyk

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda