Home WiadomościZ kraju Licheń: spotkania Ars Celebrandi, czyli warsztaty nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego

Licheń: spotkania Ars Celebrandi, czyli warsztaty nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego

Redakcja

lichen.plBp Athanasius Schneider z Kazachstanu przewodniczył dziś uroczystej Mszyśw. pontyfikalnej w ramach trwających w Sanktuarium Maryjnym w LicheniuStarym warsztatów w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (16-23.08).

Warsztaty Ars Celebrandi trwają w licheńskim Sanktuarium od ubiegłej niedzieli, 16 sierpnia. Uczestniczy w nich ponad 200 osób z Polski i zagranicy. W ramach spotkaniauczestnicy biorą udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przezwykwalifikowanych i doświadczonych praktyków. Zajęcia prowadzone są zarówno dlakapłanów i kleryków, jak i dla ministrantów oraz osób świeckich pragnących zgłębić swojąwiedzę w zakresie chorału gregoriańskiego oraz muzyki polifonicznej.

Dziś przed południem konferencję o Eucharystii dla uczestników wygłosił bp AthanasiusSchneider, biskup pomocniczy diecezji Astana w Kazachstanie, który następnie w licheńskiej bazylice odprawił uroczystą Mszę św. pontyfikalną. W celu przygotowaniamiejsca celebracji konieczna byłą reorganizacja prezbiterium: główny celebrans zwróconybył przodem do tabernakulum (versus Deum), na ołtarzu pojawiło się sześć lichtarzyze świecam oraz wielki krzyż, a miejsce celebransa znajdowało się przed stopniami prezbiterium. Oczywiście wszystkie obrzędy (poza homilią) odbywał się w językułacińskim.

O znaczeniu Mszy św. pontyfikalnej mówi ks. Paweł Korupka ze Szczecina, kapelan warsztatów:
„Msza św. pontyfikalna różni się znacznie od innych Mszy w formienadzwyczajnej ponieważ przewiduje dodatkowe obrzędy, dodatkowe rewerencje względem biskupa, których nie spotkamy podczas Mszy św. celebrowanej przez kapłana”- wyjaśnił duchowny.
Wśród wyróżników Mszy św. pontyfikalnej ks. Korupka wymienił m.in. obrzęd uroczystego ubioru biskupa w szaty liturgiczne w prezbiterium przez kleryków, co nawiązuje do obrządków bizantyjskich, a także używanie przez biskupa dwóch rodzajów mitry.

Zdaniem ks. Korupki, bp Scheider został zaproszony do udziału w licheńskich warsztatach przede wszystkim dlatego, że jest jednym z niewielu kościelnych hierarchów, którzy potrafią celebrować Eucharystię w rycie przedsoborowym. Ponadto, korzystając z okazji, biskup wśród uczestników warsztatów promował swoją najnowszą książkę „Corpus Christi”.

Warsztaty liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego Ars Celebrandi organizuje stowarzyszenie Una Voce Polonia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering.

Więcej informacji można znaleźć na www.arscelebrandi.pl.

Za: www.lichen.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda