Home WiadomościZ kraju Licheń: spotkanie mistrzów nowicjatu i moderatorów postulatu

Licheń: spotkanie mistrzów nowicjatu i moderatorów postulatu

Redakcja

„Wypalenie magistra – prawda czy utopia”. Pod takim hasłem w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbył się zjazd formacyjny magistrów nowicjatu i moderatorów postulatu zakonów męskich (4-6 lutego). Uczestniczyli w nim zarówno księża, jak i bracia zakonni.

– Od 30 lat pod patronatem Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce organizowane są zjazdy formacyjne dla magistrów nowicjatu oraz animatorów postulatu. Jest to zjazd osób odpowiedzialnych za formację najmłodszych kandydatów do życia zakonnego – wyjaśnił br. Jacek Waligóra, minister prowincjalny kapucynów krakowskich, uczestnik zjazdu.

W spotkaniu, które miało charakter ogólnopolski, wzięło udział 20 magistrów i mistrzów nowicjatu zakonów męskich z całego kraju. Zajęcia o charakterze szkoleniowo-psychologicznym w trakcie spotkania prowadził marianin, ks dr Artur Radacki. Zdaniem br. Waligóry ważnym elementem były także spotkania dzielenia: – Magistrowie między sobą dzielą się swoim doświadczeniem pracy formacyjnej, gdyż ta praca jest coraz trudniejsza. Zgromadzenia borykają się coraz bardziej ze zmniejszającą się ilością kandydatów do naszego życia. Poza tym widzimy, że kandydaci, który przychodzą do nas, są coraz słabsi. Wymagają bardziej zaawansowanych metod formacyjnych.

Tego typu zjazdy są niezwykle istotne w pracy formatorów, gdyż pomagają im skonfrontować swoje doświadczenia, doskonalić warsztat pracy i dzielić się między sobą spostrzeżeniami zaobserwowanymi w swojej pracy.

Magister nowicjatu (lub mistrz nowicjatu) w katolickich zgromadzeniach zakonnych jest to osoba, która wprowadza kandydatów do życia zakonnego i przygotowuje ich do złożenia profesji. Podstawowym zadaniem mistrza jest sprawdzenie powołania i rzeczywistych intencji kandydatów. Mistrzem nowicjatu może być wyłącznie członek zgromadzenia, który związany jest ze zgromadzeniem ślubami wieczystymi i któremu tę funkcję przydzielił właściwy mu przełożony.

Robert Adamczyk

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda