Licheń. Światowy Dzień Chorego w licheńskim hospicjum

LicheńW przypadający wczoraj (11.02) 23. Światowy Dzień Chorego w Hospicjum stacjonarnym im. bł. Stanisława Papczyńskiego modlono się w intencji pacjentów, ich rodzin, wolontariuszy i personelu pracującego w placówce.

Mszy św. o godz. 16.30 przewodniczył ks. Piotr Wojtonis MIC, dyrektor i kapelan licheńskiego ośrodka.

 Wraz z ks. Wojtonisem Najświętszą Eucharystię koncelebrował ks. prał. Leszek Rybka, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja i Dobrego Pasterza, który został zaproszony przez dyrekcję placówki do wspólnej modlitwy. We Mszy św. uczestniczyli także pacjenci hospicjum – kilkoro z nich w kaplicy, pozostali w salach za pomocą przekazu telewizyjnego. Homilię do wiernych wygłosił ks. Wojtonis, który mówił o wartości naszego życia: -„Pan Bóg chce, abyśmy żyli; Pan Bóg pragnie, abyśmy się cieszyli życiem” – mówił kaznodzieja. Nawiązał do objawień Matki Bożej z Lourdes, która napominała ludzi do powrotu na „Bożą drogę”. Prosiła, abyśmy się nawracali, czynili pokutę, abyśmy z Pana Boga czerpali wartość życia. Przywołał także przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, który nie zostawił konającego człowieka na pastwę losu, a zatrzymał się i udzielił mu pomocy. Posługując się tym przykładem nawiązał do pracy w hospicjum, której głównym celem jest pomoc osobie konającej oraz uśmierzenie jej bólu. Na wzór miłosiernego Samarytanina pracownicy hospicjum, a więc pielęgniarki, psychologowie, sanitariusze czy wolontariusze pomagają pacjentom w trudnych chwilach dając wytchnienie i ulgę w chorobie.

 Na zakończenie Mszy św. kapłan udzielił zgromadzonym specjalnego błogosławieństwa. Oprawę muzyczną wczorajszych uroczystości przygotował chór „Misericordia” z parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej w Koninie. Z okazji dnia chorego każdy pacjent licheńskiej placówki w prezencie otrzymał fiołka w doniczce.

 Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu istnieje od 2009 roku. Do placówki trafiają osoby będące u schyłku ziemskiego życia. Wśród schorzeń u pacjentów największą liczbę stanowią choroby nowotworowe w nieuleczalnym stadium.

Światowy Dzień Chorego ustanowiony został przez św. papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża-Polaka. Święto obchodzone jest w dniu liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes.

Licheń Stary, 12 lutego 2015 r.   

Za: Robert Adamczyk – Biuro Prasowe Sanktuarium