Home WiadomościZ kraju Licheń: Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Licheńskiej

Licheń: Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Licheńskiej

Redakcja

lichen.plW 10. rocznicę przeniesienia Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej z kościoła pw. św. Doroty do licheńskiej bazyliki wierni modlili się podczas Mszy św. w trakcie odpustu ku czci Matki Bożej Licheńskiej. Południowej sumie odpustowej o godz. 12.00 przewodniczył biskup pomocnicy włocławski, Stanisław Gębicki (02.07).

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się już w piątkowy wieczór. Pierwszym nieszporom o godz. 18.00 w licheńskiej bazylice przewodniczył ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz licheńskiego Sanktuarium.

Dziś o godz. 12.00 rozpoczęła się główna Msza św. odpustowa, której przewodniczył bp Stanisław Gębicki z Włocławka. Eucharystię koncelebrowali m.in. ks. Maciej Dyoniziak, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Koninie, ks. Wojciech Kochański, proboszcz parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Koninie oraz ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. W homilii skierowanej do wiernych bp Gębicki skupił się na Maryi, która ponad 160 lat temu objawiła się w Grąblinie.

– „Przyszła z wezwaniem do modlitwy, pokuty i przemiany życia. Maryja ukochała to miejsce, ten lud i przybywających do niej pielgrzymów. Ona nigdy ich nie zawiodła i nie opuściła. Była z tym ludem, gdy Polska straciła suwerenność, była w czasach wojennej zawieruchy, pocieszając i dodając otuchy” – mówił kaznodzieja.

– „Dzisiaj przybywamy przed oblicze Pani Licheńskiej by podziękować Bogu za dar zamieszkania Matki Jego Syna w tym miejscu. Przybywamy by dziękować za świadków, którzy gromadzili się przed Jej obliczem. Oddychamy dziś ich wiarą i pragniemy, jak oni, być świadkami Chrystusa w trzecim tysiącleciu” – mówił dalej hierarcha.

W dalszej części homilii biskup powiedział, że to z woli Jezusa Chrystusa stała się ona Matką nas wszystkich przyjmując Jego wolę zawartą w słowach: „Oto syn twój, oto matka twoja”.

Kończąc swoje rozważania, hierarcha zwrócił się do Matki Bożej Licheńskiej tymi słowami:
-„Maryjo, Bolesna Królowo Polski, Pani Licheńska, prosimy cię, bądź naszą Matką. Dziękujemy za wszystko co dla nas czynisz, za wszystkie łaski, jakie tu dla nas wypraszasz. Tobie, o Matko, oddajemy w opiekę całą naszą Ojczyznę, w której ciągle tak bardzo brakuje zgody i współpracy dla dobra całego narodu. Dziś wołamy do Ciebie – podaj nam swoją pomocną rękę. Przeprowadź nas przez nasze doświadczenia życiowe, daj nam zwycięstwo w prawdzie, daj pokój światu całemu i bądź z nami w każdy czas”.

Po Mszy św. ksiądz biskup, kapłani, asysta liturgiczna oraz wszyscy wierni udali się w procesji eucharystycznej alejkami licheńskiego Sanktuarium, w trakcie której przeszli pod Bramą Jubileuszową znajdującą się na placu przed bazyliką.

Od 2005 roku, dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 2. lipca obchodzony jest jako wspomnienie obowiązkowe Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w diecezji włocławskiej oraz uroczystość w licheńskim Sanktuarium. Wiąże się z tym możliwość otrzymania przez wiernych odpustu zupełnego. Z racji trwającego Roku Miłosierdzia, w licheńskiej bazylice, będącej jedną z trzech świątyń jubileuszowych w diecezji włocławskiej, istnieje możliwość otrzymania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

W sobotnich uroczystościach odpustowych uczestniczyło kilka tysięcy wiernych.

Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda