Home WiadomościZ kraju Licheń: XVI Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ „Solidarność”

Licheń: XVI Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ „Solidarność”

Redakcja

lichen.plKilka tysięcy związkowców w asyście niemalże 100 pocztów sztandarowychmodliło się dziś, 26.04, w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Tegorocznapielgrzymka NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej odbyła się po raz 16.

Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę, 25.04. O godz. 19:00 związkowcyuczestniczyli w Drodze Krzyżowej na placu przed licheńską bazyliką, którąpoprowadził ks. Grzegorz Molewski, duchowy opiekun konińskiej „Solidarności”.

Z kolei dziś odbyły się główne uroczystości pielgrzymkowe w bazylice mniejszej pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. O godz. 11.15 poczty sztandarowe, któreprzybyły na uroczystości, weszły do świątyni w uroczystym szpalerze. O godz. 12.00 rozpoczęła się Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Sumieprzewodniczył ks. Józef Wysocki, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Koninie-Morzysławiu, który reprezentował bpa włocławskiego, Wiesława Alojzego Meringa. W koncelebrze modlili się także: ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz licheńskiegoSanktuarium oraz ks. Stanisław Waszczyński, były proboszcz konińskiej parafii.

Dzisiejszego dnia związkowcy modlili się przy relikwiach bł. Jerzego Popiełuszki, które zostały przywiezione specjalne na licheńską pielgrzymkę z kolegiaty św. Brygidy w Gdańsku. Po homilii nastąpił moment poświęcenia sztandaru zeskierniewickiego oddziału NSZZ „Solidarność” (Region Mazowsze).

Na zakończenie Mszy św. związkowcy wręczyli ks. Stanisławowi Waszczyńskiemuokolicznościowy dyplom oraz kwiaty, będące symbolem wdzięczności za wszelkąpomoc i dobro, jakiego doświadczyła konińska „Solidarność” z rąk kapłana.

Po zakończeniu Mszy św. związkowcy wraz z pocztami sztandarami udali się pod pomniki bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności” oraz pod pomnikupamiętniający wydarzenia Sierpnia 80, znające się nieopodal bazyliki. Tam przedstawiciele poszczególnych regionów i zakładów pracy złożyli kwiaty. Odśpiewano także hymn państwowy.

XVI Ogólnopolską Pielgrzymkę NSZZ Solidarność do Matki Bożej Licheńskiejuświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół Górniczo – Energetycznych w Koninie pod dyrekcją Roberta Żurawińskiego.

Więcej (zdjęcia) na: www.lichen.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda