Home WiadomościZ kraju List kondolencyjny Kancelarii Prezydenta RP na uroczystości pogrzebowe o. bp. Czesława Stanuli CSsR

List kondolencyjny Kancelarii Prezydenta RP na uroczystości pogrzebowe o. bp. Czesława Stanuli CSsR

Redakcja

Pan Minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta wystosował w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy listo kondolencyjny do uczetsników uroczystści pogrzebowych śp. o. bp. Czesława Stanulu, wieloletniego misjonarza w Argentynie i Brazylii, odznaczonego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Poogrzeb śp. o. bpa Czesława odbedzie się w piątek 15 maja 2020 r., o godzinie 15.00 (w Polsce o godz. 19.00) na cmentarzu Jardim da Saudade w Salwadorze w Brazylii. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…


Warszawa, 15 maja 2020 roku

KANCELARIA PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych  śp. Biskupa Czesława Stanuli CSsR, Brazylia

Ekscelencje, Ojcze Prowincjale,

Czcigodni Ojcowie, Wielebni Księża

Szanowni Państwo,

z głębokim smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Jego Ekscelencji Ojca Biskupa Czesława Stanuli, wieloletniego kapłana, misjonarza, wielce zasłużonego w działalności społecznej i polonijnej w Argentynie i Brazylii.

Żegnamy dzisiaj wielkiego Polaka i Patriotę, którego świadectwo życia stanowi wzorzec niezłomnego patriotyzmu, niestrudzonej służby ludziom i wielkiej osobistej prawości. Długoletnia misja śp. bp. Czesława Stanuli, jako zakonnika i założyciela Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela w stanie Bahia w Brazylii to przykład ewangelicznej pokory i pracowitości. W przeciągu tylu lat swojej posługi zakonnej i kapłańskiej, niejednokrotnie ukazał swoje oddanie oraz poświęcenie jako misjonarz, katecheta oraz „ambasador” Polski w Ameryce Łacińskiej. Wśród największych zasług JE można wyróżnić stworzenie Fakultetu Medycyny na Uniwersytecie Stanowym Santa Crus.

Śp. bp Czesław Stanula dał się poznać jako człowiek o ogromnej empatii i wrażliwości, którą można było dostrzec podczas suszy, kiedy podjął się budowy wodociągu gromadzącego wodę, w czasie pory deszczowej, z rzeki do pobliskiej miejscowości. W celu nawiązania bliższych relacji z lokalną społecznością, zainicjował wydawanie biuletynu oraz miesięczników o charakterze informacyjno-religijnym w języku hiszpańskim, polskim i włoskim oraz przyjął obywatelstwo brazylijskie, nie zrzekając się polskiego. Uwieńczeniem działalności literackiej było mianowanie księdza biskupa w 2012 roku Członkiem Akademii Literackiej w Itabuna oraz przyznanie w 2013 roku tytułu Obywatela Honorowego stanu Bahia. W 2017 roku przyjął również tytuł pierwszego Honorowego Obywatela Gminy Szerzyny.

Jego dokonania w służbie Ojczyźnie zostały wielokrotnie docenione. Osobiście bardzo miło wspominam spotkanie w czerwcu 2018 roku w Pałacu Prezydenckim, podczas którego miałem zaszczyt uhonorować Jego Ekscelencję, w imieniu Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Żegnając, w imieniu Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy śp. Ojca Biskupa Czesława Stanulę, składam wyrazy głębokiego współczucia Jego Rodzinie, Bliskim oraz Przyjaciołom. Proszę przyjąć zapewnienia, że myślą, sercem i modlitwą jestem dzisiaj z Państwem.

Cześć Jego pamięci!

z wyrazami szacunku

Adam Kwiatkowski

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda