Home WiadomościZ kraju List Przełożonego Generalnego Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła na Patronalne Święto bł. ks. Bronisława Markiewicza

List Przełożonego Generalnego Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła na Patronalne Święto bł. ks. Bronisława Markiewicza

Redakcja

Kiedyż, Panie, Cię oglądać będę! Cieszę się, żeś wielki, wszechmocny i nieskończenie dobry i żeś niewymownie szczęśliwy. Niech mi wystarczy Twoja szczęśliwość (bł. Bronisław Markiewicz, „Zapiski dotyczące życia wewnętrznego”, 20 marca 1887 r.).

Drodzy Współbracia!
Czciciele Błogosławionego Księdza Bronisława Markiewicza!

W dniu Patronalnego Święta Założyciela naszej wspólnoty zakonnej, z pietyzmem, wyruszamy w pielgrzymkę jego duchowymi śladami. W odkrytej przez niego mądrości Boga odnajdujemy najistotniejszy sens ludzkiego życia i ostateczny cel naszej ziemskiej wędrówki. Wprowadza nas Błogosławiony Bronisław w osobistą tajemnicę szczęśliwego życia. Tutaj na ziemi – zapisał w „Ćwiczeniach Duchownych” – chodzi głównie o to, aby zasłużyć na wieczną szczęśliwość albo na zawsze stać się nieszczęśliwym. Tylko Bóg nie przeminie i ci, co dla niego żyli w miłości i w Jego służbie pomarli. Jedynie Bóg jest niezmienny i niezwyciężony. Każdy, kto chce w tym życiu być zadowolony i z Bogiem na wieki królować, powinien tutaj na ziemi stale z Nim, dla Niego i przez Niego działać, uznając Go za swój ostateczny cel.

Przeświadczenie o bliskiej obecności Boga, doświadczenie Jego wspaniałomyślnej opieki i miłosiernej miłości staje się dla naszego Zakonodawcy fundamentem bezgranicznego zaufania, bezkompromisowej troski o zbawienie oraz motywem heroicznego poświęcenia. W duchu pełnego zawierzenia, w ramiona Opatrzności składa prowadzenie zainicjowanego dzieła, gdy z głęboką wiarą i pokorą wyznaje, iż nie jest ono ludzkie, ale Boże.

Przekonuje nas Ojciec Bronisław do potrzeby entuzjastycznego zaufania Stwórcy każdego dnia i w każdej życiowej sytuacji. W „Zapiskach dotyczących życia wewnętrznego”, w dniu 3 września 1876 r., zanotował:

Ufność w Panu, gdy biją burze tego świata. Do serca Najświętszego Jezusa uciekać się będę w każdym smutku i kłopocie. Uniżę się przed Nim i błagać będę o cierpliwość i pomoc. Dopuścił Pan burzy szaleć, aby nauczył mnie w Nim pokładać nadzieję i aby wypróbować i pokazać, że sam ze siebie nic nie mogę, żem wielce niedołężny. Ale aby mieć w Nim nadzieję, pierwej wiarę mieć potrzeba.

W sercu i umyśle Błogosławionego zakorzenione jest przekonanie o wartości pokory, jako jedynie słusznej i wiarygodnej postawie człowieka wobec Stwórcy i stworzonego świata. Jest przeświadczony, iż tylko na pokornym narzędziu spoczywa wzrok Boga w tajemnicy powołania, umiłowania i formowania do realizacji apostolskiego posłannictwa. Pokora – czytamy w „Ćwiczeniach Duchownych” – po wsze czasy była, jest i będzie jedyną drogą do prawdziwej wielkości. Jedyną bezpieczną podstawą wszelkiej chrześcijańskiej cnoty, niezawodną miarą wielkości człowieka, pierwszym zadatkiem najwyższych Boskich łask i darów, głównym i nieodzownym warunkiem skutecznego udziału w wielkiej sprawie odkupienia rodzaju ludzkiego. Jest zatem pierwszą potęgą w dziedzinie duchowej oraz w sprawach doczesnych.

Niech Dobry Bóg, który upodobał sobie we wrażliwości serca Ojca Bronisława, przez jego wstawiennictwo, rozpala w nas ogień swojej miłości w odkrywaniu Jego świętej woli i pokornej realizacji Jego odwiecznych planów. Niech uzdalnia nas do pełnego poświęcenia w służbie dla szczęścia bliźnich.

Błogosławionego czasu świętowania –

Ks. Dariusz Wilk CSMA
Przełożony Generalny

Miejsce Piastowe, 30 stycznia 2023 r.

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda