Home WiadomościZ kraju Lublin: ks. prof. Andrzej Szostek MIC honorowym obywatelem Lublina

Lublin: ks. prof. Andrzej Szostek MIC honorowym obywatelem Lublina

Redakcja

Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta Lublin (czwartek, 25 marca) Radni podjęli uchwały o nadaniu tytułów Honorowego Obywatela Miasta Lublin filozofowi i etykowi – ks. prof. Andrzejowi Szostkowi MIC. Duchowny jest od ponad 50 lat związany z miastem.

Jak informuje ratusz, nadanie księdzu profesorowi Andrzejowi Szostkowi Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin jest wyrazem uznania dla zasług związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji międzynarodowej Lublina jako ośrodka akademickiego, społecznego i wielokulturowego. Ksiądz profesor Andrzej Szostek jest jednym z najwybitniejszych współczesnych filozofów i etyków na świecie, od lat związanym z Lublinem, w którym mieszka i prowadzi wykłady ze studentami.

Duchowny w 1969 roku ukończył teologię na KUL, gdzie jego promotorem był ks. kardynał doc. Karol Wojtyła, w 1978 roku obronił pracę doktorską, zaś w 1989 roku uzyskał habilitację. W 1990 roku został docentem, w 1992 profesorem nadzwyczajnym, a w 2000 roku profesorem zwyczajnym. Przez całe swoje dotychczasowe życie zawodowe związany jest ze środowiskiem akademickim Lublina, przede wszystkim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na którym pełnił funkcję prorektora, a następnie w latach 1998-2004 rektora, i aż do emerytury w 2018 roku pozostawał kierownikiem katedry etyki. W ostatnich latach jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Ksiądz profesor Andrzej Szostek jest laureatem licznych prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym Krzyża Kawalerskiego, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalu 75-lecia Misji Jana Karskiego.

Miasto Lublin posiada już 15 Honorowych Obywateli, w tym gronie znajdują się: Prof. Wiesław Chrzanowski, Prof. Andrzej Nikodemowicz, Dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prof. Norman Davies, Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, O. Hubert Czuma, Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski, Prof. Giuseppe Guarnaccia oraz Ojciec Ludwik Wiśniewski.

dab / Lublin
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda