Home WiadomościZ kraju M. Jolanta Olech SJK: obecnie przygotowywane są syntezy z prac synodalnych w zgromadzeniach żeńskich

M. Jolanta Olech SJK: obecnie przygotowywane są syntezy z prac synodalnych w zgromadzeniach żeńskich

Redakcja

Siostry zakonne zrzeszone w zgromadzeniach czynnych w Polsce uczestniczyły w pierwszym etapie synodu o synodalności zarówno w ramach inicjatyw podejmowanych w Kościele lokalnym jak i w swoich wspólnotach zakonnych. W prace synodalne zaangażowana była też Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Jak informuje m. Jolanta Olech SJK, sekretarka generalna Konferencji, do końca czerwca wnioski zarówno ze spotkań synodalnych w zgromadzeniach jak i ze spotkania synodalnego wyższych przełożonych przekazane zostaną do Sekretariatu Synodu w Rzymie.

M. Jolanta Olech SJK, sekretarka generalna Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych wyjaśnia, że prace synodalne w zgromadzeniach żeńskich czynnych przebiegały w trzech płaszczyznach. Po pierwsze – na poziomie lokalnym, czyli w diecezjach i parafiach, w których obecne są poszczególne wspólnoty zakonne, wraz z lokalnym Kościołem. Po drugie – w ramach poszczególnych zgromadzeń. Po trzecie – w ramach Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Na początku tego etapu Sekretariat KWPŻZZ przekazał zgromadzeniom w oparciu o dokumenty nadesłane z Rzymu informacje na temat synodu oraz ogólne wskazówki na temat tego, jak powinny przebiegać prace. Zwrócono przede wszystkim uwagę na metodę i proponowane do dyskusji tematy, które są zgrupowane w 10 „koszykach”. Poszczególne zgromadzenia w ramach swoich prac wybierały pytania, nad którymi chciały się zastanawiać. Z tego co wiemy, poszczególne zgromadzenia pracowały bardzo solidnie na tymi sprawami, a obecnie trwa przygotowywanie relacji z tych prac. Materiały do końca czerwca przesłane zostaną bezpośrednio do Watykanu, do Sekretariatu Synodu. Taka była prośba z Watykanu; może chodzi o to, by zachować pewną dyskrecję, by te refleksje nie stały się natychmiast przedmiotem publicznych komentarzy . Dzięki temu każdy z większą swobodą może powiedzieć i napisać to, co naprawdę uważa za istotne dla prac Synodu – podkreśla m. Olech.

Przełożone wyższe zrzeszone w KWPŻZZ natomiast podjęły decyzję, że jeden dzień w trakcie Zebrania Plenarnego, które odbywało się od 28 lutego do 1 marca w Częstochowie przeznaczą na debatę synodalną. Miała ona miejsce 1 marca br. Jak informuje m. Olech, uczestniczyło w niej ok. 110 przełożonych. – Siostry pracowały w 10 grupach. Każda z grup rozważała 3 pytania z zagadnień zaproponowanych w dokumencie przygotowawczym Synodu – relacjonuje urszulanka. – Pierwsze pytanie dotyczyło synodalności w naszym życiu i doświadczeniu, zarówno w naszych zgromadzeniach jak i w parafiach, w strukturach kościelnych. Drugie dotyczyło misji, naszej posługi w Kościele, radości, problemów i tego, co dostrzegamy jako potrzeby i współczesne wyzwania. Trzecie związane było z posługą władzy; temat potraktowany został szeroko, każda z grup mogła do niego podejść dowolnie i rozwinąć go w taki sposób, jaki uważała za słuszny – dodaje.

M. Jolanta Olech odpowiedzialna jest za przygotowanie syntezy z materiałów zebranych podczas tego spotkania. Do końca czerwca synteza ta przekazana zostanie do Sekretariatu Synodu a także do Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Jak informuje, są już wnioski z tego spotkania. Niektóre wypowiedzi były bardzo konkretne, niektóre o większym stopniu ogólności. – Jest to w sumie dobry materiał stwarzający nadzieję na jakieś konstruktywne działania w przyszłości. Postulaty sióstr nie są rewolucyjne ale bardzo życiowe, zwracające uwagę na to, w jaki sposób nasze bycie w Kościele mogłoby być przeżywane w sposób bardziej wspólnotowy – stwierdza.

maj / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda