Home WiadomościZ kraju Majówka po franciszkańsku

Majówka po franciszkańsku

Redakcja

1 maja jedni poszli w pochodzie, inni odpoczywali na zielonej trawce, a jeszcze inni, np. synowie św. Franciszka z trzech zakonów integrowali się. Tym razem w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Rano spotkali się na wspólnej mszy św. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym.

Kustosz Sanktuarium o. Gracjan Kubica witając przybyłych gości, wyraził radość z ich obecności w Kalwarii. „Takie święto młodych franciszkanów w Kalwarii pokazuje wiosnę Kościoła” – spointował.

„To nasze braterskie spotkanie odbywa się u Matki Boskiej Kalwaryjskiej, by umocnić swoje powołanie, by przeżyć radość z tego, że należymy do wielkiej rodziny św. Franciszka” – mówił w homilii prowincjał bernardynów o. Jarosław Kania.

Przy okazji przypomniał, że spotkanie odbywa się w pierwszą rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II. „Święci nie są po to, aby ich podziwiać, ale naśladować. I również Jan Paweł II nie jest po to, aby tylko o nim mówić, wspominać go, ale po to, abyśmy go naśladowali jako wiernego sługę Chrystusa, tego, który do końca wypełnił misję, którą mu zlecił Zmartwychwstały” – powiedział do braci.

Klerycy modlili się za siebie nawzajem, aby wpatrzeni w przykład św. Franciszka, byli dla wszystkich czytelnym znakiem miłości Boga do człowieka, aby misję swojego życia wypełnili jak najlepiej i jak najpiękniej.

Po mszy bracia przystąpili do konkursu piosenki franciszkańskiej własnego autorstwa. Zdaniem jury najlepiej wypadli bracia z WSD Zakonu Braci Mniejszych (bernardynów) w Kalwarii Zebrzydowskiej. W międzyczasie klerycy zaprezentowali swoje seminaria duchowne (krakowskie, katowickie i kalwaryjskie).

Po południu bracia stanęli do rywalizacji sportowej. Rozegrali mecze piłki nożnej, siatkówki, tenisa stołowego i wystartowali w biegach przełajowych.

Najlepszymi zawodnikami drużyny futbolowej okazali się klerycy z Kalwarii. W pozostałych dyscyplinach pierwsze miejsca zdobyli klerycy WSD Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów) w Krakowie.

Wieczorem seminarzyści wzięli udział w nabożeństwie majowym ku czci Matki Bożej.

Na pikniku oprócz prowincjała bernardynów obecny był również ordynariusz krakowskich franciszkanów (OFMConv) o. Jarosław Zachariasz.

Piknik jest jednym ze sposobów jednoczenia środowiska franciszkańskiego trzech zakonów męskich: Zakonu Braci Mniejszych, Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Obok niego na uwagę zasługuje działalność Ośrodka Studiów Franciszkańskich, Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich, Konferencji Rektorów Seminariów Franciszkańskich oraz praktyka wspólnych wykładów monograficznych dla braci kleryków.

Pierwszy piknik pięciu seminariów franciszkańskich z Małopolski i Śląska odbył się w roku 2007.

jms

Za: Redakcja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda