Home WiadomościZ kraju Marianie: Uroczystości w Stoczku Klasztornym

Marianie: Uroczystości w Stoczku Klasztornym

Redakcja

Dziękczynienie za 37 lat koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Pokoju było główną intencją tegorocznych uroczystości odpustowych w Stoczku Klasztornym.

W Stoczku Klasztornym, w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju – pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego – odbyły się centralne uroczystości odpustowe, przeżywane w duchu dziękczynienia za 37 lat koronacji obrazu Matki Bożej, której dokonał św. Jan Paweł II.

W tym roku nie odbyły się tradycyjne pielgrzymki piesze z pobliskich miejscowości. Mimo tego wielu pielgrzymów indywidualnie wyruszyło z domów, by podjąć trud i osobiście przynieść Matce Bożej swoje intencje. – Taką mam potrzebę serca, w którym na co dzień noszę wiele spraw, a ono nawołuje, bym z nimi przyszedł do Matki Pokoju. Jestem przeszczęśliwy, że dotarłem do Stoczka, choć rano pogoda nie sprzyjała drodze. Ale przecież dla pielgrzyma nie ma złej pogody – uśmiecha się Marek z Lidzbarka Warmińskiego.

– Jako mała dziewczynka przychodziłam już do Stoczka, do Matki Bożej Pokoju. Staram się to kontynuować. Minęło wiele lat, a nieustannie tu pielgrzymuję, nawet częściej, niż tylko przy okazji odpustu. To są natchnienia i pragnienie bliskości z Matką Bożą. Dlatego tu jestem. Miłość do Maryi nas łączy – wyznaje Anna z Lidzbark Warmińskiego.

Podkreśla, że tu w sanktuarium oddaje Bożej Rodzicielce swoje troski, a trud przyjścia pieszo pomaga w wyciszeniu, w duchowej rozmowie z Maryją. – Wszystkich zachęcam do tego, bo to jedyna droga, by w życiu zapanował porządek. To nie jest tak, że nie mamy kłopotów. Ale nawet jeśli pojawia się łza w oku, to towarzyszy temu pokój w sercu. Matka Boża ociera nasze łzy – dodaje.

Kustosz sanktuarium ks. Wojciech Sokołowski MIC podkreśla, że klasztor jest wotum wdzięczności za podpisany rozejm między Polską a Szwecją w Sztumskiej Wsi, na mocy którego Polska odzyskała ziemie Pomorza i w Prusach bez działań wojennych. – Uznano to za łaskę Opatrzności Bożej. Wybrano Stoczek na budowę kościoła, a po ukończeniu budowy w 1641 r. do świątyni sprowadzono kopię obrazu Matki Boskiej Salus Populi Romani (Zbawienie Ludu Rzymskiego), pochodzącego z Rzymu z Bazyliki Matki Bożej Większej – wyjaśnia. Przypomina, że z sanktuarium związana jest postać kard. Stefana Wyszyńskiego, który w tym miejscu był więziony przez władze komunistyczne i tu oddał się pod opiekę Maryi. – W tym roku dziękujemy za koronację obrazu Matki Bożej, której dokonał św. Jan Paweł II podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny, 19 czerwca 1983 r. na Jasnej Górze – dodaje marianin.

Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media

Więcej (audio homilii) na: www.archwarmia.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda