Home WiadomościZ kraju Marianie: Wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza

Marianie: Wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza

Redakcja

Dziś Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza. Jurgis Matulaitis urodził się na Litwie, w pobliżu Mariampola 13 IV 1871 r. Po ukończeniu szkół w Mariampolu i w Kielcach, wstąpił do seminarium duchownego diecezji kieleckiej, następnie kontynuował studia w seminarium warszawskim oraz w Akademii Duchownej w Petersburgu. W 1898 r. został wyświęcony na kapłana diecezji kieleckiej.

Kontynuował studia na uniwersytecie dominikańskim we Fryburgu w Szwajcarii, gdzie zyskał stopień doktora w zakresie teologii dogmatycznej. Był profesorem w seminarium w Kielcach oraz w Akademii Duchownej w Petersburgu.

Ks. prof. Jerzy Matulewicz był cenionym rekolekcjonistą i kierownikiem duchowym. Wrażliwy na problemy społeczne współtworzył Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich w Warszawie oraz organizował kursy społeczne. Zabiegał o reformę duchowieństwa diecezjalnego, m.in. zakładając w tym celu – razem z bł. o. Honoratem Koźmińskim, z którym utrzymywał serdeczne więzy – Stowarzyszenie Kapłanów Mariańskich. Nade wszystko cenił sobie bardzo życie zakonne. Pomagał o. Koźmińskiemu w zakładaniu i kierowaniu ukrytymi zgromadzeniami żeńskimi pod zaborem rosyjskim.

Sam ostatecznie wstąpił w 1909 r. do wymierającego na skutek carskich dekretów zakonu ojców marianów, podejmując się dzieła jego odrodzenia i reformy. Mariańskie zgromadzenie, przystosowane do nowych, konspiracyjnych warunków i posługujące w państwach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów (Polska, Litwa, Białoruś) przeszczepił także do USA oraz na Łotwę.

O. Jerzy Matulewicz założył także dwa zgromadzenia żeńskie: Sióstr Ubogich Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii.

W 1918 r. papież Benedykt XV mianował ks. Jerzego biskupem diecezji wileńskiej. Swoje pasterzowanie na Wileńszczyźnie pełnej podziałów narodowościowych i politycznych okupił wieloma trudnościami i cierpieniami. W 1925 r. Pius XI – na prośbę bp. Matulewicza – zwolnił go z urzędu ordynariusza w Wilnie, niedługo potem mianując go wizytatorem apostolskim na Litwie w randze arcybiskupa.

W styczniu 1927 r. nagle zachorował i zmarł 27 stycznia tegoż roku. Uroczysty pogrzeb odbył się w katedrze w Kownie, a jego ciało przeniesiono w 1934 r. do kościoła marianów w Mariampolu. 28 VI 1987 r. beatyfikował go papież Jan Paweł II.

W bieżącym roku, w którym mija 25 lat od beatyfikacji o. Jerzego, wspólnoty zakonne odnowione i założone przez niego oraz Kościół katolicki na Litwie obchodzą Rok bł. Jerzego Matulewicza.

xkt

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda