Home WiadomościZ kraju Markowice: 100. rocznica urodzin o. Łabińskiego OMI – misjonarza, poety, żołnierza AK

Markowice: 100. rocznica urodzin o. Łabińskiego OMI – misjonarza, poety, żołnierza AK

Redakcja

W sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach k. Inowrocławia uczczono setną rocznicę urodzin o. Kazimierza Łabińskiego, długoletniego proboszcza i kustosza sanktuarium, misjonarza, poety, społecznika i pułkownika AK. Jubileuszowe uroczystości odbyły się 23 lutego pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.

Ojciec Kazimierz Łabiński urodził się w 1914 roku w Starych Drzewcach k. Wschowy. W czasie wojny był działaczem konspiracyjnym i żołnierzem Armii Krajowej w randze pułkownika. Po wojnie trafił do Gorzowa, gdzie w latach 1946-1959 pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla. Współtworzył tam Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz współredagował „Tygodnik Katolicki”. Za swoją działalność był prześladowany przez władze komunistyczne.

W latach 1959–1963 posługiwał jako proboszcz w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu, a w 1964 roku został mianowany proboszczem i kustoszem Sanktuarium Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach. Spędził tam blisko ćwierć wieku. W wydatny sposób przyczynił się do rozsławienia i ożywienia kultu maryjnego. W 1965 roku koordynował przygotowania do uroczystości koronacji figury Matki Bożej Markowickiej. Wybudował budynek Niższego Seminarium Duchownego i wielką wagę przykładał do katechizacji dzieci i młodzieży. Był również poetą. Wydał tomiki poezji i opracowanie historyczne dotyczące markowickiego sanktuarium pt. „Bezcenny skarb”. Zmarł 27 czerwca 1999 roku tuż po 60. rocznicy kapłaństwa.

Setna rocznica urodzin o. Łabińskiego była okazją do przypomnienia jego postaci i dzieła. W homilii abp Gądecki wspominał oblata jako dobrego i wrażliwego człowieka, kapłana i zakonnika. Wskazał na jego oddanie Ojczyźnie potwierdzone w czasie II wojny światowe, gorliwą służbę kapłańską, zaangażowanie charytatywne i społeczne, a przede wszystkim pracę i posługę w markowickim sanktuarium.

„To jest takie życie kapłańskie, które nigdy nie zostanie dobrze opowiedziane w biogramach, bo wielkie rzeczy w małych słowach wyrazić bardzo trudno. Dlatego myśląc o tej postaci nadzwyczaj gorliwego kapłana, prosimy Pana Boga w intencji wszystkich kapłanów (…) tych, których znamy i tych, których nie znamy, których nam dajesz jako obecnych pasterzy, zachowaj ich w wierności, niech Eucharystia będzie ich siłą, siłą do ofiarowania swojego życia za zbawienie świata. Naucz nas szanować ich posługę kapłańską jako dar pochodzący od Ciebie, abyśmy razem z nimi jeszcze lepiej służyli Tobie i dziełu Zbawienia każdego człowieka” – prosił na koniec metropolita poznański.

Uroczystą Mszę św. koncelebrowali: wikariusz prowincjalny o. Andrzej Korda OMI, dziekan inowrocławski ks. kan. Paweł Kowalski, ks. kan. Tadeusz Nowak, obecny proboszcz ks. Jacek Dziel i ojcowie oblaci. Uroczystości towarzyszyła prezentacja książki o ojcu Łabińskim autorstwa Mariana Przybylskiego oraz otwarcie Muzeum Markowickiego Sanktuarium, w którym zobaczyć można wystawę poświęconą oblatowi. Muzeum poświęcił abp Stanisław Gądecki.

 ( KAI )

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda