Home WiadomościZ kraju Maryjo, witam Cię. Pieśni do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Maryjo, witam Cię. Pieśni do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Redakcja

Z radością informujemy, że ukazała się płyta CD „Maryjo, witam Cię” z pieśniami do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Płyta do nabycia w sklepie internetowym Wydawnictwa Redemptorystów Homo Dei.

Wspólny śpiew w nabożeństwach Nieustannej Nowenny zawsze odgrywał istotną rolę. Podobnie jak podczas celebracji Mszy św. dawał upust rodzącym się emocjom. Umiejętny dobór pieśni oraz animowanie śpiewu każdorazowo były jednym z warunków, aby modlący się odnaleźli się w tej formie pobożności.

Założyciel Zgromadzenia Redemptorystów św. Alfons Liguori, podobnie jak św. Klemens Hofbauer, zwany drugim fundatorem tegoż zgromadzenia, doceniali znaczenie muzyki w pracy duszpasterskiej. Św. Alfons tworzył w tym celu pieśni, które do dziś rozbrzmiewają w południowych Włoszech. Św. Klemens natomiast podczas swojej misji w Warszawie dał pole do popisu współbraciom utalentowanym muzycznie, którzy uczynili z kościoła św. Benona na rynku Nowego Miasta najświetniejszy w Polsce ośrodek muzyki religijnej przełomu XVIII i XIX wieku.

Nie inaczej było z Nieustannymi Nowennami. Wprowadzenie tego nabożeństwa w Polsce stało się impulsem do komponowania nowych utworów muzycznych. Tworzyli sami redemptoryści (o. Alfons Klaman CSsR), jak również inni zakonnicy i księża diecezjalni (m..in. ks. Franciszek Folek SVD, ks. Franciszek Walczyński).

Celem obecnej inicjatywy jest poszerzenie repertuaru śpiewów używanych podczas Nieustannej Nowenny. Ich twórcze opracowanie na chór mieszany oraz chór z towarzyszeniem organów ma zachęcić do sięgnięcia po mniej znane utwory. Wśród radosnych okrzyków" kontrapunktu wyraźnie daje się słyszeć melodię, którą można nucić swobodnie duszą i ciałem. Dla stworzenia niniejszej płyty poproszono o współpracę znanych twórców. Efekty ich pracy nie wymagają, jak sądzimy, rekomendacji. Bronią się znakomicie same.

Matce Bożej Nieustającej Pomocy winniśmy najpiękniejszą pieśń. Nie tylko najpiękniejszą, ale również najpiękniej wykonaną. Nagrań dokonali najwyższej klasy artyści w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie z inicjatywy Komisji Liturgicznej Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, której pracami kieruje o. Stanisław Madeja CSsR.

o. Tomasz Jarosz CSsR

Wkrótce na naszej stronie internetowej redemptor.pl ukażą się fragmenty utworów z płyty i pliki pdf z nutami – red.

Wykonawcy:

Górecki Chamber Choir
Dyrygent: Włodzimierz Siedlik
Organy: Marek Pawełek
Przygotowanie chóru, asystent dyrygenta: Marcin Wróbel

Zawartość płyty:

1. O Maryjo, witam Cię!
2. Matko, przed Twoim obrazem
3. Do Ciebie, Matko wołamy
4. Matko w cudownym obrazie
5. Nieustającej Matko Pomocy
6. Maryjo, dziękujemy Ci
7. Gdy w ciężkich walkach
8. Przed Twym obrazem
9. Matko Pomocy Nieustającej, pomagaj nam
10. Z tronu niebieskiej chwały
11. Otocz pomocą, Matko swe dzieci
12. Gdy nas ogarnie trwoga
13. Matko najlepsza
14. O Ty, coś u nas tron sobie obrała
15. Do Ciebie, Matko, szafarko łask
16. Matko Pomocy Nieustającej
17. Święta Maryjo, biała Lilijo
18. O każdej porze
19. O Matko, dzięki za hojne dary
20. O Maryjo, żegnam Cię!

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda