Home WiadomościZ kraju Matka Boża Łaskawa i św. Andrzej Bobola: Uroczystości w Warszawie

Matka Boża Łaskawa i św. Andrzej Bobola: Uroczystości w Warszawie

Redakcja

W dniach 14-16 maja odbywały się w Warszawie uroczystości odpustowe na cześć Matki Bożej Łaskawej (Strażniczki Warszawy) i św. Andrzeja Boboli (Patrona Polski). W sobotę wieczorem świętowano w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście, a w poniedziałek o godz. 18:00 w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie ks. kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. dziękczynno-błagalnej. Dzień wcześniej, w niedzielę, przeszła przez Warszawę kilkutysięczna pielgrzymka, która udała się z relikwiami św. Andrzeja do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej modląc się za Polskę.

Poniżej relacje z pielgrzymki przygotowane przez media
By uratować Polskę przed wojną — ONET.PL
Kilkutysięczna procesja różańcowa — POLSATNEWS.PL
Pokutna procesja — NASZ DZIENNIK

Uroczysta celebracja w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli jest w tym roku szczególna, gdyż odbywa się w Jubileuszowym Roku Ignacjańskim, a także w 400. rocznicę święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli i 20. rocznicę ustanowienia go Patronem Polski. Ponadto dzisiaj, po trwających półtora roku modlitwach za wstawiennictwem św. Andrzeja o ratunek w czasie zarazy, została odwołana pandemia.

Po powitaniu wiernych przez głównego celebransa i słowie kustosza Sanktuarium, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, o. Leszek Gęsiak SJ, odczytał list przewodniczącego KEP ks. bpa Stanisława Gądeckiego, który wyraził swoją nadzieję, że św. Andrzej Bobola wstawi się za narodem ukraińskim cierpiącym z powodu rosyjskiej agresji.

Kazanie podczas Mszy św. wygłosił ks. bp Romuald Kamiński, w którym nawiązał na początku do hymnu Gaude Mater Polonia, który rozpoczyna się podniosłymi słowami „Raduj się, Matko-Polsko, / w sławne potomstwo płodna! / Króla królów i najwyższego Pana wielkość / Uwielbiaj chwałą przynależną. / Albowiem z Jego łaskawości / Biskupa Stanisława męki / Niezmierne, jakie on wycierpiał, / Jaśnieją cudownymi znaki” i zapytał, czy jesteśmy w stanie docenić dar, jaki otrzymujemy dzięki świętym? I w tym kontekście przypomniał sylwetkę św. Andrzeja Boboli i jego działalność ewangelizacyjną jako łowcy dusz (duszochwata), a także jego orędownictwo, jako błogosławionego i świętego.

„Nie zapomnieliśmy o tobie, ojcze Andrzeju — zwrócił się do Patrona Polski i podziękował mu za wstawienniczą troskę, jaką otaczał naszą Ojczyznę. […] Święty Andrzeju, nasz wielki Patronie, sprawie jedności w Kościele i świecie oddałeś całe swe życie dopełnione męczeńską śmiercią. Oręduj na nami u Boga, aby nam nie zbrakło cierpliwości i miłości w drodze ku jedności. Matko Najświętsza, ciebie św. Andrzej darzył szczególną czcią. Tyś mu wyjednała obfite łaski, które go doprowadziły do heroicznej świętości. Chcemy naśladować życie tego świętego. Za jego więc przykładem całkowicie powierzamy się Twojej opiece, prosząc, abyś również i nam wyjednała potrzebne łaski i doprowadziła do świętości”.

Eucharystię koncelebrował ks. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, ks. bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, o. Zbigniew Leczkowski SJ, przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego oraz księża zakonni i diecezjalni zarówno obrządku łacińskiego, jak i bizantyjsko-ukraińskiego.

Na zakończenie, po podziękowaniach o. Prowincjała, odmówiono Litanię do św. Andrzeja Boboli i odśpiewano pieśń „Boże coś Polskę”.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda