Home WiadomościZ kraju Męczennicy orędownikami w codzienności

Męczennicy orędownikami w codzienności

Redakcja

24 marca w Kościele katolickim obchodzimy Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy – Świadków Wiary i Męczenników. Dzień ten ustanowiono w 1993 r. z inicjatywy młodzieżowego ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech, na pamiątkę śmierci św. Oskara Arnulfo Romero, arcybiskupa San Salwadoru.

„Każdego roku z powodu wiary w Chrystusa traci życie wielu misjonarzy. W Dzień Misjonarzy Męczenników zachęcam do modlitwy i postu w intencji wszystkich pracujących na misjach. Dziękujmy też Bogu za dar ich życia i powołania, za odwagę i często niebezpieczną posługę” – powiedział ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Jesteśmy wezwani, aby tego dnia szczególnie modlić się w intencji misji i pracujących tam misjonarzy, a także wspomnieć tych, którzy swoje życie oddali na misjach. W XXI w. takich uczniów Chrystusa jest bardzo wielu. Tylko w 2020 r.  – jak podaje watykańska misyjna agencja prasowa Fides – na świecie zginęło 20 misjonarzy: kapłanów, osób zakonnych i świeckich.

Wśród tych, którzy oddali swoje życie na misjach za głoszenie Ewangelii, mamy już uznanych przez Kościół świętych i błogosławionych. Należą do nich także Męczennicy z Pariacoto – franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski – zamordowani w Peru 9 sierpnia 1991 r. przez terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak” (hiszp. Sendero Luminoso). 5 grudnia 2015 r. w Chimbote zostali ogłoszeni błogosławionymi.

Przed beatyfikacją, w jednym z wywiadów, o. Jarosław Zachariasz, ówczesny prowincjał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych Prowincji Krajowskiej, powiedział: „W modlitwie o beatyfikację znalazło się co prawda wezwanie, które brzmi: Przyjmij niewinne ofiary przemocy i daj im nagrodę wieczną, ale nie odnosi się ono do naszych męczenników. Tutaj prosimy o zbawienie wieczne dla wszystkich innych zmarłych, którzy padli ofiarą różnych prześladowań, dyskryminacji czy nienawiści. Ich liczba, jak wiemy, jest bez porównania większa od liczby tych, których Kościół wynosi na ołtarze. Z pewnością zasługują oni na modlitwę i pamięć. Od męczenników odróżnia ich jednak to istotne stwierdzenie o oddaniu życia […]. Moim zdaniem warto jednak wyjść z tym sformułowaniem poza kontekst męczeńskiej śmierci. Mam tu na myśli całe mnóstwo przykładów, które winniśmy dostrzegać w codziennym życiu osób powołanych choćby do macierzyństwa czy ojcostwa. Przykład rodziców ofiarnie oddających życie dla swoich dzieci jest tu ewidentny. Ale przecież nie brakuje także przykładu nauczycieli, pielęgniarek, lekarzy, policjantów, strażaków, żołnierzy itp., którzy w swoim poświęceniu się dla innych pokazują, co znaczy oddać życie. Tak też powinna wyglądać posługa misjonarzy, bo tylko wtedy ich misja staje się wiarygodna, gdy ze względu na prawdę i na dobro innych są gotowi poświęcić siebie, gotowi oddać życie innym” (cyt. za: http://www.adgentes.misje.pl/aktualnosci/wydarzenia/6790/meczennicy-z-peru; data odczytu 24.03.2021).

Słowa o. Jarosława Zachariasza, także dziś, po 6 latach są aktualne, ponieważ także dziś możemy za wstawiennictwem błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, modlić się w intencji tych, którzy życiem służą innym i oddają je w codzienności, również w trudach pracy misyjnej.

W 2021 r. wspominamy 30. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Jesteśmy wdzięczni Bogu za tych Orędowników, za dar ich męczeństwa i owoce, jakie zrodziły się z ich przelanej krwi. Ci franciszkańscy męczennicy orędują w wielu sprawach życia codziennego, o czym piszą do nas wierni z całej Polski i świata. W Lubawie, miasteczku leżącym na terenie diecezji toruńskiej, stali się szczególnie orędownikami małżeństw, zwłaszcza tych zmagających się z niepłodnością. To tam, w Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła co tydzień odmawiana jest modlitwa za wstawiennictwem Męczenników z Pariacoto w intencji takich właśnie par.

Chcemy podzielić się z Wami tą modlitwą, a także świadectwem, jakie napłynęło do nas w formie pisemnej już jakiś czas temu z Lubawy. Osoby, które doświadczyły łaski poczęcia i narodzin dziecka, zdecydowały podzielić się opowieścią o swoim życiu, wymodlonej łasce i nawróceniu za pomocą filmu. Zachęcamy do obejrzenia tego filmu – świadectwa i do modlitw za wstawiennictwem Męczenników z Pariacoto.


Modlitwa o dar poczęcia dzieci i w intencji dzieci poczętych za wstawiennictwem Męczenników z Pariacoto

Panie, Ty obdarowałeś łaską kapłaństwa Twoich synów błogosławionych Michała i Zbigniewa

oraz posłałeś ich jako zwiastunów Dobrej Nowiny w Peru.

Dziękujemy Ci za udzielenie im palmy męczeństwa i prosimy,

abyś ich wsławił również koroną świętych.

Dziękujemy Ci również za dar sakramentu małżeństwa, za miłość małżeńską,

oddajemy w Twoje dłonie przyszłość wszystkich żon i mężów,

aby wypełniali swoje małżeńskie i rodzicielskie powołanie.

Ty widzisz ból spowodowany brakiem dzieci.

Za wstawiennictwem błogosławionych Michała i Zbigniewa, którzy umieli Tobie zaufać,

prosimy cię nasz Ojcze o dar dzieci dla rodziców pragnących potomstwa.

Podczas liturgii sakramentu małżeństwa ślubowali, że przyjmą potomstwo, którym zechcesz ich obdarzyć.

Spójrz Panie, są na to gotowi. Usuń wszelkie przeszkody: zdrowotne, ekonomiczne i każde inne. Pozwól im cieszyć się rodziną. Pozwól im zobaczyć owoce ich miłości.

Panie Jezu, prosimy cię także z miłością przez wstawiennictwo błogosławionych Michała i Zbigniewa, za powierzone życie noszone w łonie niewiast.

Z pokorą dziękujemy, że wybrałeś je jako narzędzie Twojej miłości.

W tym pięknym oczekiwaniu pomóż im żyć w nieustannym oczekiwaniu Twojej świętej woli, daj im serce matki czyste mocne i hojne.

Ofiarujemy Ci wszystkie obawy o przyszłości, lęki, niepewności, oczekiwania względem dziecka, którego jeszcze nie znamy.

Spraw, aby narodziły się zdrowe, oddal od nich wszelkie zło fizyczne i niebezpieczeństwa duszy.

Najświętsza Maryjo Panno i Święty Józefie, którzy poznaliście niezliczone radości świętego macierzyństwa i ojcostwa, uproście małżonkom serca zdolne do przekazania wiary żywej i gorącej.

Uświęćcie ich oczekiwanie, błogosławcie ich cichą nadzieję, sprawcie, by owoc ich miłości wzrastał w łasce świętości.

Przez Chrystusa, Twego Boskiego Syna. Amen.

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda