Home WiadomościZ kraju Medal 75-lecia misji Jana Karskiego dla ks. prof. Andrzeja Szostka MIC

Medal 75-lecia misji Jana Karskiego dla ks. prof. Andrzeja Szostka MIC

Redakcja

Dziś w samo południe w bazylice archikatedralnej w Łodzi odbyły się uroczystości związane z przyznaniem ks. prof. Andrzejowi Szostkowi medalu 75-lecia misji Jana Karskiego. Uroczystość poprzedziła Eucharystia celebrowana przez abp. Grzegorza Rysia.

– Żywe są czyny, które rodzą się z miłości, bo one potem rezonują w kolejnych ludziach, którzy chcą im dopisać ciąg dalszy, i chcą je kontynuować. Wszystko, co nie jest zrodzone z miłości, musi zostać oczyszczone! To jest lekcja, która pokazuje nam jak powinniśmy stawać przed Bogiem! – mówił podczas liturgii katedralnej arcybiskup metropolita łódzki.

Kaznodzieja odnosząc się do ewangelii i postaci Jana Karskiego powiedział miedzy innymi – misja Karskiego była urodzona z miłości i dlatego czyny Jana Karskiego są żywe – to znaczy ciągle znajdują ludzi, którzy chcą wejść w ich logikę, w ich dyscyplinę, ich wartości. Te czyny są żywe, bo mają ciągłą kontynuację. Czyny są żywe nie w pomnikach, ale w ludziach. Ciągle pokazywani są też nam ludzie, w których ta misja Karskiego jest żywa, oczywiście inaczej, bo mamy inne sytuacje, i inne konteksty historyczne, bo żyjemy w innych czasach. Ale te same wartości odradzają się w konkretnych nowych czynach, co znaczy, że czyny Jana Karskiego dokonane kiedyś – są nadal żywe! – podkreślił hierarcha.

Po błogosławieństwie kończącym liturgię miała miejsce uroczystość wręczenia medalu Karskiego.

Laudację poprzedzającą wręczenie medalu przygotował prezes Towarzystwa Jana Karskiego, a w jego imieniu wygłosił ją Jerzy Kozielewski – wnuk stryjeczny Jana Karskiego. – Ksiądz Andrzej Szostek – pisał magisterium z emipirium etyki profesora Tadeusza Kotarbińskiego u ks. prof. Karola Wojtyły – w kierowanej przez późniejszego Papieża katedrze etyki. Z tym miejscem pozostał związany już na zawsze – dochodząc do momentu, kiedy już sam ową katedrą zaczął kierować. Nigdy nie odszedł od empirii etycznej i próby definiowania form, które mogą pomoc ludziom żyć ze sobą w szacunku i spolegliwości – po prostu jak być człowiekiem pośród ludzi. – podkreślił Jerzy Kozielewski. – Dziś możemy czuć się szczęśliwi mając nauczyciela etyki, przy którym w trudach swoich nie kroczymy w milczeniu.

Wierzymy, że tą samą drogą którą przemierzał nasz patron Jan Karski i przemierzał patron naszego dzisiejszego Laureata – św. Jan Paweł II, pójdziemy razem z naszym Laureatem. – dodał. Do laudacji dołączył się także przyjaciel ks. profesora Szostka – ks. prof. Alfred Wierzbicki – następca Laureata i kierownik katedry etyki KUL.

Medal księdzu profesorowi wręczył metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś.

Andrzej Ryszard Szostek urodził się 9 listopada 1945 w Grudziądzu. Jest polskim duchownym rzymskokatolickim, marianinem, profesorem nauk humanistycznych, filozofem, etykiem, rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w latach 1998–2004.

xpk / Łódź
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda