Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Przemyska

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Przemyska

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich w archidiecezji jest ks. Jan Seremak CSMA.

W archidiecezji obecnie działa 27 zgromadzeń żeńskich (w tym 2 na prawie diecezjalnym) oraz 12 zgromadzeń męskich, prowadzących m.in. 26 parafii. Jest 13 dziewic konsekrowanych i 19 wdów.

21.03.2020 roku, w ramach planowanej wcześniej stałej formacji sióstr, trwała modlitwa przed Najświętszym Sakramentem, której przewodniczył abp Adam Szal. Na to modlitewne spotkanie przybyli konsekrowani, ale ze względu na epidemiczne ograniczenia, tylko po 2 przedstawicili każdej wspólnoty.

W jarosławskim klasztorze benedyktynek 19.04.2020 roku, po raz pierwszy, od co najmniej 238 lat, odbyła się uroczysta konsekracja mniszki s. Maksymiliany Gduli OSB. 26-27.09.2020 roku w Miejscu Piastowym zainaugurowano rok jubileuszowy 100. rocznicy zatwierdzenia michalitów.

13.08.2020 roku nastąpiło oficjalne ogłoszenie dekretu o podniesieniu kościoła w Kalwarii Pacławskiej do godności bazyliki mniejszej. Eucharystię sprawował abp Adam Szal, a koncelebrował m.in. prowincjał o. Marian Gołąb OFMConv. Po zakończeniu Mszy świętej abp Adam Szal oraz o. Marian Gołąb odsłonili w podcieniach nowej bazyliki mniejszej tablicę upamiętniającą to historyczne wydarzenie. Wcześniej, jako przygotowanie do tej uroczystości, 3.05.2020 roku, poświęciony został nowy ołtarz w kościele.

1.03.2020 roku zmarł o. Krystyn Kusy OFM, z klasztoru w Przemyślu (od 1999 roku).

Na podstawie: www.przemyska.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda